Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Wilkesia gymnoxiphium
Rozšíření: Endemit ostrova Kauai (Havajské ostrovy), těžištěm výskytu jsou úbočí Waimea Canyon. Rod Wilkesia je endemitem Havajských ostrovů, zahrnuje pouze dva druhy.
Ekologie: Roste na suchých hřebenech nebo v suchých až středně vlhkých lesích, v místech s ročním úhrnem srážek 800–2000 mm, v nadmořských výškách 425–1100 m.
Wilkesia gymnoxiphium
Popis: Wilkesia gymnoxiphium je monokarpický keř, s růžicí listů na přímém kmínku až 5 m vysokém, vytvořeném zbytky bází listů. Kmínek se větví pouze v případě poškození vrcholu. Listy jsou uspořádané v přeslenech po 9–15. Čepel listů je mečovitá, 15–50 cm dlouhá, 0,4–1,5 cm široká, na povrchu někdy drobně žláznatá, světle zelená s bělavým hedvábitým okrajem, srostlé báze listů tvoří válcovitou pochvu 1,5–6,5 cm dlouhou. Asi v sedmém roce věku rostlina vykvete a po vytvoření semen odumře. Úborů je až 350, jsou uspořádané v 6–20 přeslenech, každý s 7–12 rozvětvenými stopkami se žláznatými chloupky na povrchu; celé volné květenství je celkem 30–100 cm dlouhé. Zákrov je složen z 10–25 listenů, úbory jsou ze 30–225 krémových nazelenalých trubkovitých kvítků asi 6 mm dlouhých, se šesti odstálými trojúhelníkovitými korunními cípy a nápadnými čnělkami, jsou slabě vonné. Plodem je nažka 4,5–7 mm dlouhá.
Záměny: Druhý druh Wilkesia hobdyi, je také endemitem ostrova Kauai. Je velmi vzácný, kriticky ohrožený, jeho výskyt je omezen na několik velmi suchých hřebenů v nadmořské výšce 900–1300 m. Je celkově menší, dorůstá jen 60 cm, kvete obvykle od září do října, někdy až do prosince. Je pojmenován po svém objeviteli, botaniku Robertu Hobdyovi, který žije na ostrově Maui.
Využití: Místně se pěstuje v zahradách jako dekorativní rostlina.
Poznámka: Rodové jméno Wilkesia rostlina získala na počest Charlese Wilkese (1798–1877), amerického námořního důstojníka a objevitele. Místní jméno rostliny je „iliau“.
Wilkesia gymnoxiphium
Wilkesia gymnoxiphiumWilkesia gymnoxiphium
Wilkesia gymnoxiphium
Wilkesia gymnoxiphium
Wilkesia gymnoxiphium
Fotografováno dne 11. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Kauai, Waimea Canyon).