Syn.: Willdenowia brevis Nees ex Mast.
Čeleď: Restionaceae R. Br. – lanovcovité
Willdenowia arescens
Rozšíření: Roste podél jihozápadního cípu Afriky v jihoafrických provinciích Western a Northern Cape, od horské skupiny Kamiesberg Mts. přibližně po městečka Malmesbury a Worcester.
Ekologie: Vyskytuje se nejčastěji ve formaci fynbos na kyselých pískovcích, ale i na zpevněných píscích a žulách, především na vlhkých propustných půdách, na periodicky zamokřených místech, v rozpětí nadmořských výšek 50–1600 m. Kvete v zimě a na jaře, semena dozrávají po následujícím kvetení. Po požáru regeneruje z oddenku, semena šíří mravenci.
Willdenowia arescens
Popis: Vytrvalá drobná dvoudomá trsnatá trávovitá bylina 0,3–1 m vysoká, s velmi krátkými plazivými výběžky; stonky jsou tenké, 1–3 mm v průměru, na průřezu okrouhlé, olivově zelené, hladké, většinou oddáleně větvené. Listy jsou přeměněny na nezelené pochvy, brzo opadávají, jsou volné, 1–3,5 cm dlouhé, hnědé nebo šedé, kožovité, na vrcholu blanité, špičaté, vrcholový hrot 2–5 mm dlouhý, opadavý. Samčí a samičí rostliny tvoří odlišné květenství. Samčí rostliny nesou 2–6 cm dlouhý hrozen nebo latu jednotlivých květů, klásky se netvoří; květy jsou podepřeny opadavými banitými osinatými toulci; plevy jsou 6–10 mm dlouhé, čárkovité, špičaté; okvětí je 2–4 mm dlouhé; pistillodium chybí. Samičí květenství tvoří jediný klásek podepřený vytrvalým nebo opadavým toulcem delším nebo stejně dlouhým jako klásek, toulce na postranních větvičkách jsou často nezřetelné; klásek je 1,5–2 cm dlouhý, tvořený jediným květem a 5–10 sterilními plevami; plevy jsou 8–14 mm dlouhé, vejčité nebo kopinaté, špičaté nebo zašpičatělé, hnědé, blanitě lemované; okvětí je 3–7 mm dlouhé; staminodia chybí; semeník je svrchní, jednopouzdrý, blizny jsou 2, péřité. Plody jsou trojboké, 4,8–7,8 mm dlouhé nažky s dobře vyvinuztým masíčkem, dlouhým asi jako polovina těla nažky.
Ohrožení a ochrana: Ve svém areálu poměrně častý druh, v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je zařazen mezi taxony vyžadující pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Rodové jméno tato rostlina dostala na počest významného německého botanika C . L. Willdenowa (1765–1812).
Willdenowia arescens
Willdenowia arescensWilldenowia arescens
Willdenowia arescens
Fotografováno ve dnech 22. a 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Darling, Tienie Versveld a Waylands Reserve).