Čeleď: Solanaceae Juss. – lilkovité
Withania riebeckii
Rozšíření: Endemit ostrova Sokotra v Indickém oceánu.
Ekologie: Vyskytuje se v suché křovité savaně a v porostech sukulentového křoví do nadmořských výšek kolem 800 m, převážně v územích budovaných korálovými vápenci.
Withania riebeckii
Popis: Keřík vysoký 0,5–1 m. Listy jsou střídavé, vejčité, 3–7 cm dlouhé, hustě přitiskle šedě chlupaté, celokrajné. Květenství je úžlabní nebo vrcholový vijan; kališní lístky jsou srostlé, zvonkovité, asi do poloviny dělené na rovnostranně trojúhelníkovité cípy; koruna dosahuje přibližně délku kalicha, je žlutavá. Plodem je oranžová bobule, zčásti ukrytá ve vytrvalém, avšak nezveličeném kalichu.
Poznámka: Široce rozšířený druh Withania somnifera se odlišuje zejména plody, které jsou u druhu W. riebeckii v kalichu neúplně uzavřené, takže bobule je shora zřetelně viditelná. Na Sokotře se vyskytuje ještě další endemický druh Withania adunensis. Rozdíly mezi oběma rozlišovanými druhy jsou spíše kvantitativní (W. adunensis má méně hluboce členěný kalich, jeho cípy jsou široce ploše trojúhelníkovité) a není jisté, zda nejde jen o krajní odchylky variability jednoho taxonu.
Withania riebeckii
Withania riebeckii
Withania riebeckii
Fotografovali Vít Grulich, dne 23. 2. 2010 (Sokotra, wádí Ayhaft) a Věra Svobodová, dne 23. 4. 2010 (Sokotra, planina Homhil).