WODYETIA BIFURCATA A. K. Irvine

Čeleď: Arecaceae – arekovité

Wodyetia bifurcata

Rozšíření: Jde o endemickou palmu Austrálie z Cape Melville ve státě Queensland. Tento druh palmy se však velice snadno pěstuje v kultuře, proto je v současnosti rozšířen po celém světě jako pěstovaná rostlina. Je vysazována také na jiných místech v Austrálii (například aleje Sydney či Aucklandu), i na jiných kontinentech, např. USA (Miami, Los Angeles), Bermudy, jihoafrický Durban a Kapské Město, havajské Honolulu, thajská Pattaya, Chorvatsko, Španělsko, Korsika, Kanárské ostrovy atd.

Ekologie: V přírodě je součástí lesních porostů na převážně žulovém podkladě na kyselých písčitých půdách, kde roste od hladiny moře až do výšky 400 m n m. Ostatní dřeviny s ní spojené jsou nízké formy Ficus obliqua, F. benjamina, Buchanania arborescens, Polyalthia nitidissima, Myristica insipida, Diospyros reticulata var. ferrea, Cryptocarya bidwilli a liány Capparis sp., Cissus sp. Největší exempláře rostou ve skalních trhlinách podél potoků – zde je možno je nalézt mezi druhy Eucalyptus polycarpa, E. drepanophylla, Cochlospermum gillvrayei a Bombax ceiba. Klimatické podmínky se zde vyznačují střídáním dlouhého období sucha (až 6 měsíců) s obdobím alespoň občasných dešťů. Roční úhrn srážek je asi 1400–1600 mm, omezuje se hlavně na 3–4 měsíce v roce. Kvete od prosince do února, plody dozrávají od října do prosince.

Popis: Netrnitá jednodomá palma vysoká 6–15 m, v dospělosti s korunou o průměru 4–6 m tvořenou 8–10 listy; kmen o průměru 20–25 cm má lahvicovitý až sloupovitý tvar a světle šedou borku, na níž jsou jasně patrné příčné pruhy – jizvy po odpadlých listech. Listy jsou zpeřené, s řapíkem 29–42 cm dlouhým a čepel je složená z 90–107 úkrojků, pravidelně uspořádaných a všesměrných; úkrojky jsou dále rozčleněné do rovnoběžných sekundárních segmentů, při bázi čepele do 4, ve střední části listu bývá sekundárních segmentů 11–17, výše se jejich počet opět zmenšuje. Květenství je 75–112 cm dlouhé, velmi bohatě větvené do 26–31 větévek podepřených listeny; květní stopky jsou 8–13 cm dlouhé; v každém květenství jsou samčí i samičí květy; okvětí samičích květů je bílé. Plody jsou kulovité, zprvu zelené, v plné zralosti korálově červené; každý obsahuje jediné tmavě hnědé semeno.

Využití: Tento druh palmy se snadno pěstuje v kultuře (nemá speciální nároky na pH ani kvalitu půdy, i když nejlépe roste v lehké, dobře odvodněné půdě a na plném slunci) a navíc je velmi pohledný. V současnosti tedy roste pantropicky jako součást městské zeleně či na golfových hřištích a přímořských promenádách. Snáší bez problémů teploty do 10 °C, jednorázově snese i teplotu -2 °C.
Na pěstování této palmy pro komerční účely je specializována botanická zahrada Nong Nooch Tropical Garten v Thajsku. V současné době disponuje 200 plodícími stromy určenými pro produkci semen a stovkami různě starých rostlin určených k prodeji (tato zahrada mimochodem má jednu z nejkvalitnějších sbírek palem na celém světě a je centrem zahradní architektury pro celé Thajsko včetně výukového centra pro studenty).
Zajímavé je, že tato nápadná palma byla vědecky popsána až v osmdesátých letech 20. století, v té době byla v Austrálii velmi přísně chráněna a vědci v Townsville, kde byla poprvé uvedena do kultury, dokonce postřikovali zralé červené plody palem pomocí spreje na zeleno, aby vypadaly nezrale a tak je uchránili před zloději semen. V současné době již lze palmu snadno zakoupit v mnoha zahradnických firmách.

Wodyetia bifurcataWodyetia bifurcata
Wodyetia bifurcata
Wodyetia bifurcata
Wodyetia bifurcata

Fotografováno v lednu 2012 (Thajsko, městský park v Pattaye).