Syn.: Lythrum fruticosum L., Lythrum hunteri DC., Woodfordia tomentosa Bedd.
Čeleď: Lythraceae J. St-Hill. – kyprejovité
Woodfordia fruticosa
Rozšíření: Vyskytuje se v rozsáhlém areálu zahrnujícím tropickou Asii (od Pákistánu přes Indii a Barmu až po Indočínu, čínskou provincii Yunnan, Jávu a Sundy) a západní část Indického oceánu (Komory, Madagaskar a Mafia Island).
Ekologie: Roste ve světlých lesích a na křovinatých suchých, skalnatých svazích. V Himálaji a Ghátu vystupuje až do výšky 1500 m. Kvete od prosince do května.
Woodfordia fruticosa
Popis: Keř dorůstající výšky 1–5 m. Větve jsou převislé, v mládí pýřité, později lysé. Listy jsou vstřícné nebo v přeslenech po třech, přisedlé, čepele kopinaté nebo vejčitě kopinaté, 3–14 cm dlouhé a 1–4 cm široké, kožovité, naspodu řídce až hustě plstnaté, někdy oranžově až černě žláznatě tečkované, svrchu lysé, na bázi zaoblené až téměř srdčité, na vrcholu zašpičatělé. Trubkovité květy vyrůstají většinou v hustých skupinách po 2–16 podél větví. Kališní trubka je úzce nálevkovitá, mírně zakřivená, u báze zaškrcená, 9–15 mm dlouhá, světle červená, červenooranžová, nebo tmavě červená, na bázi nazelenalá; kališní cípy jsou podlouhle vejčité nebo trojúhelníkovité, 2–3 mm dlouhé; segmenty kalíšku nepatrné. Koruna asi tak dlouhá jako kalich, červená, korunních cípů je 6, délky 1–5 mm, čárkovitě kopinatých, zašpičatělých; tyčinek je 12, dlouze vyniklých. Semeník je dvoukomorový; plodem jsou protáhlé eliptické tobolky, až 1 cm dlouhé, skryté v přetrvávajícím kalichu, s četnými červenohnědými semeny asi 1,5 mm velkými.
Využití: V zemích jihovýchodní Asie jsou především květy důležitou součástí tradičních léčivých přípravků, které se používají při léčbě kožních onemocnění, vředů a ran, průjmu, úplavice, anémie, menoragie, krvácení, diabetes, infekce močových cest a žloutenky. Droga z rostliny stimuluje centrální nervový systém, zmírňuje deprese a letargie. Z květů se připravuje i barvivo k barvení hedvábí.
Woodfordia fruticosa
Woodfordia fruticosa
Woodfordia fruticosa
Woodfordia fruticosa
Fotografováno dne 19. 2. 2014 (Srí Lanka, Ella, Little Adam’s Peak).