Syn.: Helonias tenax Pursh, Melanthium spicatum Walter, nom. illeg., Xerophyllum douglasii S. Watson
Čeleď: Melanthiaceae Batsch – kýchavicovité
Xerophyllum tenax
Rozšíření: Malý areál se nachází v pacifické Severní Americe na pomezí Kanady a Spojených států. Jeden pruh lokalit leží při pobřeží v Britské Kolumbii a ve státech Washington, Oregon a Kalifornie, druhý se nachází ve Skalistých horách, v nichž v Kanadě zasahuje i do Alberty, a dále ve státech Idaho, Montana a Wyoming.
Ekologie: Stanovištěm jsou rozvolněné jehličnaté, převážně borové lesy, lesní světliny a kamenité svahy s otevřenou vegetací. Roste od hladiny moře až do nadmořské výšky 2300 m.
Xerophyllum tenax
Popis: Vytrvalá bylina tvořící dřevnatý oddenek, z něhož vyrůstají mohutné trsy trávovitých listů a sterilní výběžky; lodyha dorůstá výšky (0,8–)1,2–1,8(–2) m a po odkvětu s celou listovou růžicí odumírá. Listy jsou spirálně uspořádané, čárkovité, 20–80(–100) cm dlouhé, kýlovité, žlutozelené, na rubu výrazně sivé, na okraji drobně pilovité, na vrcholu s prodlouženou špičkou. Květenství je zpočátku zkrácené, později se prodlužuje do 50–70 cm dlouhého hroznu; květy jsou 6četné, dlouze stopkaté, okvětní lístky jsou volné, kopinaté, 6–9 mm dlouhé a 2–3 mm široké, bílé; tyčinek je 6; čnělka je 4 mm dlouhá, semeník je svrchní, trojpouzdrý. Plody jsou kulovité až vejcovité tobolky 5–7 mm dlouhé, se 4 semeny v každém pouzdře.
Poznámka: Rod Xerophyllum je evolučně velmi izolovaný, někteří badatelé jej řadí do samostatné monotypické čeledi. Jeho součástí jsou jen dva velmi podobné druhy. Xerophyllum asphodeloides se vyskytuje na východě Spojených států od Alabamy po New Jersey.
Xerophyllum tenaxXerophyllum tenax
Xerophyllum tenax
Xerophyllum tenax
Xerophyllum tenax
Xerophyllum tenax
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 29. a 30. 7. 2007, a Karel Bergmann, dne 6. 7. 2016 (Kanada, Alberta, Waterton Lakes NP, Rowe Creek a Lower Bertha Falls).