Syn.: Barbacenia retinervis (Baker) Burtt Davy, Hypoxis vellosioides Harv. ex Baker, Vellozia clavata (Baker) Baker, Vellozia retinervis (Baker) Baker, Xerophyta clavata Baker
Čeleď: Velloziaceae J. Agardh
Xerophyta retinervis
Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, vyskytuje se na severovýchodě Jihoafrické republiky, kde se objevuje v provinciích KwaZulu-Natal, Mpumalanga, Gauteng, North-West a Limpopo, a ve Svazijsku.
Ekologie: Roste na suchých travnatých svazích, na skalních výchozech a strmých útesech, na mělkých a suchých půdách, přežívá i velmi dlouhá období sucha, po požárech dobře regeneruje. Kvete od září do listopadu.
Xerophyta retinervis
Popis: Nízký keř, chudě větvený, 20–80(–180) cm vysoký, s větvemi hustě pokrytými bázemi starých listů, od požárů často opálenými. Listy jsou nahloučeny na vrcholu větví, jsou pásovité, kýlnaté, kožovité, lysé, jen po okraji brvité. Květy vyrůstají ve svazečcích na vrcholu větví, každý samostatně na květní stopce, která je v horní části výrazně brvitá, květy dosahují 3–4 cm v průměru, okvětních lístků je 6, jsou kopinaté, narůžovělé až modravé či bělavě fialové; tyčinek je 6. Plodem je chlupatá tobolka.
Využití: Rostlina se uplatňuje nejen v africké tradiční medicíně, ale slouží i k účelům rituálním, zahání prý blesky. Ze stonků se vyrábějí kartáče, rohože i lana.
Xerophyta retinervis
Xerophyta retinervis
Xerophyta retinervis
Xerophyta retinervis
Xerophyta retinervis
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 6. 9. 2018 (Svazijsko, Sibebe Rock).