XYLOCARPUS MOLUCCENSIS (Lam.) M. Roem.

Syn.: Carapa moluccensis Lam., Granatum moluccense (Lam.) Kuntze
Čeleď: Meliaceae Juss. – zederachovité

Xylocarpus moluccensis

Rozšíření: Provází pobřeží Indického oceánu od východní Afriky (Somálsko až Mozambik), přes Seychely, Andamany, až po Bangladéš, Barmu, Thajsko a Malajsii; dále se vyskytuje na pobřeží Kambodže, Vietnamu, Indonésie, Filipín, Nové Guineje a severní Austrálie, v Tichém oceánu zasahuje až na ostrovy Fidži a Tongu.

Ekologie: Roste na vnitřních okrajích vegetace mangrove, ale i na skalkách a útesech nad mořem. Dobře snáší zasolení.

Xylocarpus moluccensis

Popis: Nejčastěji stromek dorůstající výšky 10 m, s tmavošedou šedou rýhovanou borkou, tvoří krátké kuželovité pneumatofory. Listy jsou střídavé, řapíkaté, sudozpeřené, s 2 až 3 páry lístků, někdy nebývá jeden lístek z posledního jařma vyvinutý; lístky jsou řapíčkaté, eliptické až obvejčité, 4–12 cm dlouhé a 3–6 cm široké, dosti tenké, kožovité, světle zelené, celokrajné, na vrcholu nápadně zašpičatělé. Květy tvoří bohatou vrcholičnatou latu tvořenou vidlany; květy jsou stopkaté, čtyřčetné; kališní lístky jsou na bázi lehce srostlé a mají krátké cípy; korunní lístky jsou podlouhlé, asi 7 mm dlouhé, bílé nebo narůžovělé; tyčinek je 8, mají srostlé nitky; gyneceum tvoří 4 srostlé plodolisty, semeník je svrchní, s pouzdry odpovídajícími jednotlivým plodolistům. Plodem je kulovitá tobolka dosahující asi 8 cm v průměru.

Záměny: Druhy rodu Xylocarpus mají, na rozdíl od ostatních druhů, které tvoří vegetaci mangrove, sudozpeřené listy. Podobný Xylocarpus granatum má listy pouze s 1–2 jařmy a jeho lístky jsou na vrcholu široce zaokrouhlené.

Xylocarpus moluccensis
Xylocarpus moluccensis

Fotografováno ve dnech 10. a 12. 2. 2011 (Seychely, ostrov Curieuse, Baie Laraie; ostrov Praslin, Anse Georgette).