Syn.: Xyris caroliniana var. major (Mart.) Idrobo et L. B. Sm., Xyris jupicai var. major (Mart.) L. B. Sm. et Downs, Xyris macrocephala Vahl, Xyris macrocephala var. major (Mart.) Nilsson
Česká jména: mečovka (Presl 1846)
Čeleď: Xyridaceae C. A. Agardh – mečovkovité
Xyris laxifolia
Rozšíření: Vyskytuje se rozsáhlé části tropické Ameriky, na severu areál druhu zasahuje až na jihovýchod USA, pokračuje přes celou Střední Ameriku, Kolumbii, Venezuelu, Guyany a celou Brazílii až do severní Bolívie, Paraguaye a severovýchodní Argentiny. Na jihovýchodě USA bývá rozlišována varieta Xyris laxifolia var. iridifolia.
Ekologie: Roste v mokřadech a bažinách, při okrajích galeriových lesů, v mokré savaně, na březích vodních toků a nádrží, ve vlhkých příkopech i na mokrých stanovištích narušovaných lidskou činností.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina, 50–150 cm vysoká. Listy jsou přímé, úzce mečovité, 40–70 cm dlouhé a 1–2 cm široké, pochvaté. Stvol je přímý, v průřezu okrouhlý, zakončený vejcovitým strboulem, který je 3–3,5 cm dlouhý, zelenohnědý; listeny jsou v květenství rozmístěny ve spirále, jsou vejčité až skoro okrouhlé, 7–10 mm dlouhé, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené; 3 kališní lístky jsou 5–6,5 mm dlouhé, 3 korunní lístky jsou volné, obvejčité, nehetnaté, zhruba 5 mm dlouhé, žluté; tyčinky jsou 3, staminodia také 3, čnělka je 3klanná. Plodem je tobolka až 6,5 mm dlouhá.
Poznámka: Čeleď Xyridaceae zahrnuje pět rodů. Právě rod Xyris je v ní naprosto nejpočetnější, čítá na 360 druhů, které se vyskytují především v tropické Americe, ale také v tropické Africe, ve východní Asii a Austrálii. Ke stejné čeledi patří ještě například jihoamerický rod Orectanthe.
Xyris laxifoliaXyris laxifolia
Xyris laxifoliaXyris laxifolia
Xyris laxifolia
Fotografováno dne 26. 7. 2018 (Německo, Berlín, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).