Syn.: Cleistoyucca arborescens (Torr.) Eastw., Clistoyucca arborescens (Torr.) Trel., Clistoyucca brevifolia (Engelm.) Rydb., Sarcoyucca brevifolia (Engelm.) Linding., Yucca arborescens (Torr.) Trel., Yucca draconis var. arborescens Torr., Yucca jaegeriana (McKelvey) L. W. Lenz
Česká jména: yuka (Presl 1846), juka (Mareček 2001)
Čeleď: Agavaceae Endl. – agavovité; Asparagaceae Juss. – chřestovité
Yucca brevifolia
Rozšíření: Druh vyskytující se výhradně v Madreanské oblasti Severní Ameriky, v oblasti Mohavské pouště, na pomezí států Kalifornie, Arizona, Nevada a Utah. Do Mexika už areál nezasahuje.
Ekologie: Roste v polopouštních oblastech, v nadmořské výšce od 400 až do 1800 m. Kvete od konce zimy do poloviny jara.
Yucca brevifolia
Popis: Vytrvalá, stálezelená rostlina s větvenou, kmeni podobnou lodyhou, až 10 m vysokou. Listy vyrůstají nahloučené v hustých trsech na konci větví, jsou mečovité, 15–35 cm dlouhé a 0,7–1,5 cm široké, celokrajné, tuhé, neohýbající se, špičaté. Květy – v mnohokvětých přímých koncových latách 30–55 cm dlouhých – jsou zvonkovité, 6četné, 4–7 cm dlouhé, zelenobílé až krémově bílé. Plodem je 6pouzdrá tobolka, 6–8,5 cm dlouhá.
Poznámka: Rod Yucca zahrnuje asi 35–40 druhů, které se vyskytují v řadě států USA, v severním a centrálním Mexiku i ve Střední Americe. Najdeme mezi nimi druhy bezlodyžné i s lodyhou, tento popisovaný druh patří v rodě k nejstatnějším.
Yucca brevifolia
Yucca brevifolia
Yucca brevifoliaYucca brevifolia
Yucca brevifolia
Yucca brevifolia
Joshua Tree National Park
Fotografovaly Pavlína Zahradníková a Eva Camin, v lednu 2007 a 2014 a v březnu 2014 (USA, Kalifornie, NP Joshua Tree).