Syn.: Arundinaria densifolia Munro, Chimonobambusa densifolia (Munro) Nakai, Sinarundinaria densifolia (Munro) C. S. Chao et Renvoize
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité
Yushania densifolia
Rozšíření: Druh pochází z jižní Indie (stát Kerala, Západní Ghát, Idukki, Anamudi) a ostrova Srí Lanka (Horton Plains).
Ekologie: Roste na vlhkých loukách a u vodních toků, ve vegetační formaci patana. Vytváří velké houštiny na vlhkých místech a v mělké chladné stojaté vodě.
Yushania densifolia
Popis: Statná tráva dorůstající výšky 0,9–2 m, větvená přeslenitě v uzlech. Vyrůstá ze sympodiálního kořenového systému, oddenky jsou vybavené vzduchovými kanálky typickými pro bambusy rostoucí na vlhkých stanovištích. Stébla jsou lysá, mladé části kaštanově zelené až kaštanové, ve stáří žlutě hnědé; internodia 2–4 cm dlouhá. Olistění je husté, listové pochvy jsou vytrvalé a přesahují se jen těsně. Listy jsou tuhé, tmavě zelené na obou stranách, úzce trojúhelníkové, zašpičatělé, hladké, 3–4 cm dlouhé, 3,5–5 mm široké, s drsným okrajem, souběžná žilnatina (1 pár) vystupuje na rubu, Pochvy dole hladké, pýřité v drážkách k vrcholu, řapík méně než 1 mm dlouhý, jazýček redukovaný. Květenství je terminální, ze 3–4 klásků nebo latnaté s 10–15 klásky; stopky jsou dlouhé asi 6 mm. Klásky jsou 1květé, 1 cm dlouhé, purpurové, plevy 2, vejčitě trojúhelníkovité, dolní zúžená, 4,5–6 mm dlouhá, horní 6–7 mm dlouhá, s krátkou osinou. Plucha je vejčitě kopinatá s osinatou špičkou, 8–10 mm dlouhá, pluška vejčitě kopinatá, 7,5–8,5 mm dlouhá. Semeník s jednou čnělkou a 2 bliznami. Obilky hnědé, s přetrvávajícím pestíkem.
Yushania densifolia
Yushania densifolia
Yushania densifolia
Yushania densifolia
Fotografováno dne 18. 2. 2014 (Srí Lanka, Horton Plains).