Syn.: Zaluzianskya selaginoides Walp.
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Zaluzianskya villosa
Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky, roste v provincii Western Cape, od zálivu Saldanha Bay po Pearly Beach.
Ekologie: Roste v nezapojené vegetaci na písčitých půdách, nejčastěji na dunách podél pobřeží, vystupuje do nadmořských výšek až 200 m. Kvete v zimě a na jaře.
Zaluzianskya villosa
Popis: Drobná jednoletá bylina s nazpět chlupatou, přímo větvenou lodyhou, dorůstající výšky až 30 cm. Listy jsou vstřícné, v horní části lodyhy občas i střídavé, obvejčité až čárkovitě obkopinaté, až 3,5 cm dlouhé, chlupaté. Na vrcholu lodyhy jsou víceméně přisedlé květy nahloučeny v krátkém, později se prodlužujícím klasu; kalich je dvoupyský, rýhovaný; koruna je řepicovitá, s 1–2,5 cm dlouhou trubkou a ploše rozloženými, hluboce dvouklanými cípy, které jsou bílé nebo narůžovělé, s žlutou nebo červenou skvrnkou v ústí korunní trubky; tyčinky jsou 2; gyneceum tvoří svrchní, dvoupouzdrý semeník. Plodem je tobolka s krátkým zobánkem.
Ohrožení a ochrana: Poměrně hojný druh, v Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) je zařazen mezi taxony vyžadující pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Rod Zaluzianskya patří k typickým rodům jihoafrické květeny a je do něj řazeno celkem asi 55 druhů. Kuriózně byl popsán pražským botanikem F. W. Schmidtem (1764–1796), rodákem z Plané u Mariánských Lázní, a pojmenován ke cti českého lékaře a význačného renesančního botanika Adama Zalužanského ze Zalužan.
Zaluzianskya villosa
Zaluzianskya villosa
Zaluzianskya villosa
Zaluzianskya villosa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 14. a 23. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Gansbaai, rezervace Grootbos a Langebaan, NP West Coast).