Syn.: Abelicea cretica Sm., Quercus abelicea Lam., Ulmus abelicea (Lam.) Sm., Zelkova cretica (Sm.) Spach
Čeleď: Ulmaceae Mirbel – jilmovité
Zelkova abelicea

Zelkova abelicea

Rozšíření: Endemit řeckého ostrova Kréta, třetihorní relikt.
Ekologie: Vyskytuje se především v jihozápadní části Kréty, v oblasti náhorní planiny Omalós, v supramediteránním stupni, v nadmořské výšce od 800 do 1700 m, nejčastěji ve výšce 1200–1400 m. V současnosti je tento druh uváděn jen na 15 až 20 lokalitách, přičemž některé populace jsou tvořeny většinou jen z klonů několika mateřských stromů. Kvete v průběhu května.
Popis: Opadavý keř nebo malý strom, až 15 m vysoký, někdy vícekmenný. Borka je šedá, odlupuje se v šupinách. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, eliptické až úzce vejčité, na okraji hrubě pilovité, až 5 cm dlouhé a až 2,5 cm široké, květy nenápadné, samčí ve svazečcích, oboupohlavné květy jsou jednotlivé. Plodem je drobná peckovice.
Ohrožení a ochrana: Zelkova abelicea patří ke značně vzácným druhům, je uvedena v soupisu přísně chráněných druhů rostlin Bernské úmluvy, Natura 2000, z hlediska ohrožení je vedena jako druh zranitelný (VU).
Zelkova abelicea
Zelkova abeliceaZelkova abelicea
Zelkova abelicea
Fotografovali Jan Hrbek, v květnu 2008 (Řecko, Kréta), a Alena Vydrová, dne 19. 4. 2018 (fotografovaná rostlina pochází z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).