Syn.: Amaryllis candida Lindl., Amaryllis nivea Schult. et Schult. f., Argyropsis candida (Lindl.) M. Roem., Atamosco candida (Lindl.) Sasaki, Plectronema candida (Lindl.) Raf., Zephyranthes nivea (Schult. et Schult. f.) D. Dietr.
Čeleď: Amaryllidaceae Jaume St.-Hil. – amarylkovité
Zephyranthes candida
Rozšíření: Původně jihoamerický druh, vyskytuje se v severní Argentině, Uruguayi, Paraguayi a jižní Brazílii (Mata Atlântica, Pampa). Pěstuje se jako okrasná rostlina v zahradách mnoha dalších oblastí světa, odkud může unikat do okolní krajiny. Byl takto zavlečen na jihovýchod USA, do jižní Číny a Japonska, do jihovýchodní Austrálie i na Nový Zéland, na některé další tichomořské ostrovy, snad i do jižní Afriky. V současnosti patří k nejrozšířenějším druhům tohoto rodu.
Ekologie: Roste většinou v pobřežních oblastech, na písčitých půdách, objevuje se v okolí lidských sídel a zahrad, stoupá až do nadmořské výšky okolo 500 m. Kvete v letních a podzimních měsících, na severní polokouli tedy zhruba od července do listopadu.
Zephyranthes candida
Popis: Vytrvalá bylina s vejcovitou cibulkou dosahující průměru okolo 2,5 cm. Listy jsou čárkovité, zkroucené, 15–35 cm dlouhé a 0,2–0,4 cm široké, poněkud dužnaté, lysé. Stvol je 10–25 cm dlouhý, na jeho vrcholu vyrůstá jediný vzpřímený květ; toulec je blanitý, asi 2,5 cm dlouhý červenohnědý; okvětí je nálevkovité, trubka je až 1,4 cm dlouhá, zelená, kratší než toulec, okvětní cípy jsou vejčité, 3–5 cm dlouhé, bílé, někdy vně narůžovělé; tyčinek je 6, jsou stejné, nitky jsou 10–15 mm dlouhé, prašníky 4,5–8 mm dlouhé, čnělka je štíhlá, blizna 3laločná. Plodem je tobolka dosahující až 10 mm v průměru.
Využití: Pěstuje se jako dekorativní cibulovina s podzimní dobou květu. V klimatických podmínkách střední Evropy je nejvhodnější její výsadba do nádob, které se před příchodem zimy uschovají v interiéru.
Poznámka: K rodu Zephyranthes je v současnosti započítáváno asi 88 druhů, všechny jsou původní na západní polokouli, některé se však druhotně rozšířily i po Starém světě.
Zephyranthes candida
Zephyranthes candida
Zephyranthes candida
Fotografovala Věra Svobodová, dne 8. 9. 2017 (Gruzie, Tbilisi, v parku u katedrály Sameba).