Syn.: Chrysogonum peruvianum L., Crassina intermedia Kuntze, Crassina leptopoda (DC.) Kuntze, Crassina multiflora (L.) Kuntze, Crassina peruviana (L.) Kuntze, Crassina tenuiflora (Jacq.) Kuntze, Crassina verticillata (Andrews) Kuntze, Lepia multiflora (L.) Hill, Lepia pauciflora (L.) Hill, Zinnia hybrida Roem. et Usteri, Zinnia intermedia Engelm., Zinnia leptopoda DC., Zinnia mendocina Phil., Zinnia multiflora L., Zinnia pauciflora L., Zinnia revoluta Cav., Zinnia tenuiflora Jacq., Zinnia verticillata Andrews
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Zinnia peruviana
Rozšíření: Pochází z tropické Ameriky, kde roste od Mexika po Brazílii a Bolívii. Jako plevel zplaňuje dále na sever (v USA) i na jih (např. v Argentině), v mnoha zemích Afriky (např. Kapverdy) a také v Austrálii.
Ekologie: Plevel na polích a úhorech, roste také jako ruderál na okrajích cest.
Zinnia peruviana
Popis: Jednoletá bylina. Lodyhy jsou přímé, chudě větvené, až 60 cm vysoké. Listy jsou vstřícné, víceméně přisedlé, úzce kopinaté, až 4 cm dlouhé, výrazně trojžilné, celokrajné, na obou stranách drsně chlupaté a drobně žláznaté. Úbory jsou jednotlivé na koncích větví, mají až 4 cm v průměru, rostou na stopkách 2–7 cm dlouhých, které pozvolna směrem k úboru kyjovitě tloustnou; květy terče jsou oboupohlavné, žluté, květy paprsku jsou nečetné, poměrně široké, samičí, žluté nebo oranžové. Plody jsou trojboké nažky.
Zinnia peruviana
Zinnia peruviana
Zinnia peruviana
Fotografovala Alena Vydrová, ve dnech 7. a 9. 11. 2006 (Kapverdy, Santiago, São Jorge dos Orgãos; Fogo, Achada Furna a Monte Velha).