Syn.: Chrysogonum peruvianum L., Crassina intermedia Kuntze, Crassina leptopoda (DC.) Kuntze, Crassina multiflora (L.) Kuntze, Crassina peruviana (L.) Kuntze, Crassina tenuiflora (Jacq.) Kuntze, Crassina verticillata (Andrews) Kuntze, Lepia multiflora (L.) Hill, Lepia pauciflora (L.) Hill, Zinnia hybrida Roem. et Usteri, Zinnia intermedia Engelm., Zinnia leptopoda DC., Zinnia mendocina Phil., Zinnia multiflora L., Zinnia pauciflora L., Zinnia revoluta Cav., Zinnia tenuiflora Jacq., Zinnia verticillata Andrews
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Zinnia peruviana

Rozšíření: Pochází z tropické Ameriky, kde roste od Mexika po Brazílii a Bolívii. Jako plevel zplaňuje dále na sever (v USA) i na jih (např. v Argentině), v mnoha zemích Afriky (např. Kapverdy) a také v Austrálii.

Ekologie: Roste v opadavé křovinaté vegetaci, v lesních lemech, rovněž jako plevel na polích a úhorech, také jako ruderál na okrajích cest. Kvete od října do prosince.

Zinnia peruviana

Popis: Jednoletá bylina. Lodyhy jsou přímé, chudě větvené, 20–50(–60) cm vysoké. Listy jsou vstřícné, víceméně přisedlé, úzce kopinaté, až 4 cm dlouhé, výrazně trojžilné, celokrajné, na obou stranách drsně chlupaté a drobně žláznaté. Úbory jsou jednotlivé na koncích větví, mají až 4 cm v průměru, rostou na stopkách 2–7 cm dlouhých, které pozvolna směrem k úboru kyjovitě tloustnou; jazykovitých květů je 6–15, jsou samičí, jejich liguly jsou až 15 mm dlouhé, červené, vzácněji oranžové nebo i žluté, květy terče jsou oboupohlavné, žluté. Plody jsou trojboké nažky.

Zinnia peruviana
Zinnia peruviana
Zinnia peruviana
Zinnia peruviana
Zinnia peruviana

Fotografovaly Alena Vydrová, ve dnech 7. a 9. 11. 2006 (Kapverdy, Santiago, São Jorge dos Orgãos; Fogo, Achada Furna a Monte Velha, žluté), a Věra Svobodová, dne 24. 10. 2019 (Mexiko, stát Oaxaca, Monte Albán).