ZYGOPHYLLUM FABAGO L. – kaciba obecná

Syn.: Fabago alata Moench, Fabago major Sweet
Česká jména: kaciba obecná (Presl 1846)
Čeleď: Zygophyllaceae R. Br. – kacibovité

Zygophyllum fabago

Rozšíření: Druh jihozápadní a střední Asie, původní areál se táhne od Turecka a Izraele přes Írán, Pákistán a Turkmenistán až do severozápadní Číny, na severu zasahuje na jih evropského Ruska. Byl zavlečen i do západní části Mediteránu, také do Severní Ameriky, především na jihozápad USA, kde má jeho šíření místy až invazivní charakter.

Ekologie: Roste na suchých stanovištích, na vlhkých píscích, v oázách, ale i na místech dotčených lidskou činností. Kvete od dubna do srpna.

Zygophyllum fabago

Popis: Vytrvalá bylina, 60–100 cm vysoká. Lodyhy jsou přímé, větvené, lysé. Listy jsou vstřícné, mají zploštělé řapíky, 12–15(–20) mm dlouhé, z nichž vyrůstá jeden pár lístků, které jsou eliptické až obvejčité, 15–26 mm dlouhé a 10–18 mm široké, nesymetrické, dužnaté. Květy vyrůstají jednotlivě nebo po 2 z paždí listů, stopky jsou přímé; kališní lístky jsou vejčité, korunní podlouhle vejčité, v horní polovině bělavé, dole oranžové, tyčinky jsou z koruny dlouze vyniklé, čnělka je nitkovitá. Plod je tobolka, 20–35 mm dlouhá, podlouhle válcovitá, lysá.

Využití: Využívá se jako léčivá rostlina, poupata se údajně také používají podobně jako kapari.

Zygophyllum fabago
Zygophyllum fabago
Zygophyllum fabago

Fotografovali Pavel Sekerka a Jindřiška Vančurová, dne 24. 4. 2011 (Španělsko, Andalusie, Parque Natural Cabo de Gata).