Syn.: Tetraena qatarensis (Hadidi) Beier et Thulin
Čeleď: Zygophyllaceae R. Br. – kacibovité
Zygophyllum qatarense
Rozšíření: Areál se rozkládá především na pobřeží Perského zálivu; druh byl dosud zjištěn v Íránu, Bahrajnu, Kataru, Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech, dále na východním pobřeží Arabského poloostrova v Ománu a Jemenu a na ostrově Sokotra.
Ekologie: Typická rostlina na polopouštních stanovištích na písčitých nebo štěrkovitých místech, dobře snáší zasolení. Lokality leží od hladiny moře (na pobřeží často tvoří dominantu vegetace) do nadmořské výšky asi 500 m.
Zygophyllum qatarense
Popis: Sukulentní keřík, dorůstá výšky 60–80 cm. Listy jsou střídavé, dužnaté, žlutozelené, tvořené válcovitým, 0,5–1 cm dlouhým řapíkem a jedním nebo řidčeji dvěma dužnatými, obvejcovitými nebo válcovitými, 0,3–1 cm dlouhými lístky. Květy jsou drobné, úžlabní, 5četné; kališní lístky jsou zelenohnědé, dužnaté; korunní lístky jsou asi 5 mm dlouhé, bílé; tyčinek je 10; semeník je svrchní. Plodem je kulovitá až válcovitá dužnatá tobolka 3–6 mm dlouhá, někdy s naznačenými 5 laloky, na vrcholu uťatá.
Poznámka: Vzhledem velmi podobná je kaciba Zygophyllum album, která je však šedozelená, její listy mají převážně 2 lístky a tobolka je výrazně laločnatá.
Zygophyllum qatarense
Zygophyllum qatarense
Zygophyllum qatarense
Zygophyllum qatarense
Zygophyllum qatarense
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 20. 2. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra, Erher).