Syn.: Balsamorhiza helianthoides (Nutt.) Nutt., Buphthalmum sagittatum Pursh, Espeletia helianthoides Nutt., Espeletia sagittata (Pursh) Nutt.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Balsamorhiza sagittata
Popis: V Kanadě se vyskytuje v Britské Kolumbii a jihozápadní Albertě, v USA ve většina západních států od Washingtonu směrem na východ do Jižní Dakoty, na jih do východní Kalifornie a Arizony.
Ekologie: Roste v lesních světlinách, na strmých svazích, loukách, v pelyňkových křovinách, obvykle v nadmořských výškách od 900 do 2500, ale dokáže šplhat až do výšky okolo 3000 m. Kvete od května do července.
Balsamorhiza sagittata
Popis: Vytrvalá bylina s vřetenovitým kořenem až 5 cm širokým, vylučujícím lepkavou látku (balzám) s terpentýnovým odérem. Lodyha je přímá, 30–75 cm vysoká. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, střelovité, 10–30 cm dlouhé a 3–15 cm široké, celokrajné, na líci jemně chlupaté a zelené, na rubu vlnatě chlupaté a stříbřitě šedé; lodyžní listy jsou střídavé, směrem nahoru se zmenšují. Úbory jsou dlouze stopkaté, jednotlivé, dosahují 5–12 cm v průměru, zákrovní listeny jsou kopinaté, ve 2–4 řadách, bíle chlupaté; liguly jazykovitých květů jsou 2–4 cm dlouhé, jasně žluté; trubkovité květy jsou světle žluté. Plodem je nažka 7–8 mm dlouhá.
Poznámka: Jedna z nenápadnějších rostlin jižní části kanadských Skalistých hor.
Balsamorhiza sagittata
Balsamorhiza sagittata
Balsamorhiza sagittata
Fotografovali Karel Bergmann, v květnu 2012 (Kanada, Britská Kolumbie, Fairmont Hot Springs); Vít Grulich, dne 15. 7. 2007 (Britská Kolumbie, Lytton, údolí řeky Thompson).