FALLUGIA PARADOXA (D. Don) Endl. ex Torr.

Syn.: Sieversia paradoxa D. Don
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Fallugia paradoxa
Rozšíření: Severoamerický druh, roste v jihozápadních státech USA (od západního Texasu po jižní Kalifornii, na severu zasahuje až do centrální Nevady a Utahu) a v severním Mexiku (Chihuahua, Coahuila, Durango). Fallugia je monotypický rod zahrnující pouze tento jediný druh.
Ekologie: Roste v polopouštích, řídkých křovinách a lesích, na suchých skalnatých svazích a v kaňonech. Květy se objevují v červnu až srpnu.
Fallugia paradoxa
Popis: Bohatě větvená křovitá rostlina, dosahuje výšky 1–2 m a šířky až 2,5 m. Borka starších větviček je šedá, mladé větvičky jsou bílé, pýřité, někdy červeně naběhlé. Listy jsou střídavé, jednoduché, v obrysu klínovitě obvejčité nebo kopisťovité, se 3–7 hlubokými laloky, pouze 0,6–1,3 cm dlouhé, zúžené u báze, na vrcholu tupé, s podtočeným okrajem, na líci tmavě zelené a řídce pýřité, na rubu šupinaté nebo plstnaté. Květy vyrůstají jednotlivě na dlouhých stopkách nebo v chocholících, jsou 1,9–2,5 cm dlouhé; kalich pohárovitý, s vejčitými cípy zakončenými špičkou; korunních lístků je 5, bílých, obvejčitých, tyčinky a pestíky početné, zvlněné. Plody jsou nažky uspořádané v početných trsech, jsou zakončené přetrvávající čnělkou, v plodu červeně fialovou, péřovitou, 3–5 cm dlouhou, zvlněnou.
Využití: Druh je pěstovaný v zahradách pro dekorativní vzhled plodů; lidově se nazývá „apache plume“ – „apačský chochol“. Lidé kmene Hopi používali nálev z listů jako stimulant pro růst vlasů. Fallugia paradoxa je cenná rostlina pro kontrolu eroze v pouštních oblastech.
Poznámka: Rod Fallugia je pojmenován na počest italského botanika Virgilia Fallugiho (1627–1707).
Fallugia paradoxa
Fallugia paradoxa
Fallugia paradoxa
Fallugia paradoxa
Fotografováno dne 26. 8. 2014 (USA, Arizona, Grand Canyon, Rim Trail).