UROSPERMUM DALECHAMPII (L.) Scop. – klepucha obecná

Syn.: Tragopogon dalechampii L., Tragopogon bicolor Moench, Tragopogonodes dalechampii (L.) Kuntze, Arnopogon dalechampii (L.) Willd.
Česká jména: klepucha obecná (Presl 1846), klepucha (Mareček 2001)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Urospermum dalechampii
Rozšíření: Oblast západního a středního Mediteránu: Evropa – Španělsko, Baleárské ostrovy, Francie, Korsika, Sicílie, Sardinie, Itálie až po oblast Dalmácie; severní Afrika – Maroko, Alžírsko, Tunisko, Libye. Zavlečen i do Austrálie a Tasmánie.
Ekologie: Roste na suchých loukách, při okrajích cest, na úhorech; na půdách chudých, písčitých, hlinitých i jílovitých, kyselých až neutrálních, na stanovištích slunných i polostinných; v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1200 m. Kvete od dubna do srpna.
Popis: Vytrvalá, 15–40(–60) cm vysoká, měkce chlupatá mléčící bylina. Listy živě zelené, vespod šedozelené, odstále chlupaté, v přízemní růžice kracovité, až 20 cm dlouhé. Lodyžní listy v dolní části střídavé, peřenolaločnaté i celistvé, zubaté, v horní části lodyhy vstřícné, kopinaté až vejčité, poloobjímavé. Květní úbory jednotlivé, dlouze stopkaté, až do 6 cm v průměru. Zákrovy jednořadé, válcovité, složené ze 7–8 na bázi srostlých listenů, někdy s nachově hnědým okrajem. Květy jazykovité, 15–25 mm dlouhé, světle sírově žluté, obvodové červenohnědé. Plodem jsou 4–4,4 mm dlouhé černé nažky s asi 1,5 mm dlouhým zobánkem.
Využití: Mladé listy nahořklé chuti slouží k přípravě salátů, přidávají se do různých studených bylinkových omáček a také do chlebového těsta. Nálev z nadzemní části se používá na podporu trávení a pročištění a pro zlepšení funkce jater.
Poznámka: V některých státech (např. Austrálie) je Urospermum dalechampii řazeno mezi nebezpečné invazní a karanténní plevele.
Urospermum dalechampiiUrospermum dalechampii
Urospermum dalechampiiUrospermum dalechampii
Urospermum dalechampii
Fotografováno dne 10. 7. 2007 (Itálie, jižní Toskánsko, okolí Pitigliana).