Syn.: Arundinaria japonica Siebold et Zucc. ex Steud., Arundinaria usawae Hayata, Bambusa japonica (Siebold et Zucc. ex Steud.) G. Nicholson, Pleioblastus usawae (Hayata) Ohwi, Pseudosasa usawae (Hayata) Makino et Nemoto, Sasa japonica (Siebold et Zucc. ex Steud.) Makino, Yadakeya japonica (Siebold et Zucc. ex Steud.) Makino
Čeleď: Poaceae – lipnicovité
Rozšíření: Druh východní Asie, vyskytuje se v Japonsku (ostrovy Honšú, Šikoku a Kjúšú) a na jihu Korejského poloostrova. Bývá uváděn i z Tchaj-wanu a jižní Číny, kde však již nemusí být původní. Pěstuje se jako okrasná rostlina v řadě oblastí světa, může i zplaňovat (např. Nový Zéland, jihovýchod USA).
Ekologie: Roste v lesních lemech a křovinách, na březích vodních toků, ale i v blízkosti lidských sídel a zahrad, při okrajích cest a na rumištích či skládkách. Kvete od května do listopadu.
Popis: Mohutná bambusovitá tráva s dlouhým oddenkem a se stébly přímými, 2–5 m dlouhými, asi 1,5 cm silnými, dřevnatějícími, lysými. Pochvy jsou vytrvávající, až 25 cm dlouhé; jazýček je podlouhlý, jemně chlupatý; čepel je kopinatá, 8–30 cm dlouhá a 1,5–4,5 cm široká, na vrcholu zašpičatělá, na líci tmavě zelená, na rubu šedozelená, lysá. Květenství je latnaté, 8–15 cm dlouhé, klásků je zhruba 8–10, jsou 5–10květé, plevy jsou kratší než pluchy, pluchy jsou až 12 mm dlouhé, lysé, často hrotité, plušky skoro stejně dlouhé jako pluchy, lysé, tyčinky jsou 3, čnělky také 3.
Využití: V Japonsku se z této traviny vyráběly šípy.
Poznámka: K rodu Pseudosasa je započítáváno 20 druhů (POWO 2019), všechny pocházejí z východní Asie.
Fotografováno dne 6. 6. 2019 (Belgie, Vlámsko, Plantentuin Meise).