Fraxinus excelsior, jasan ztepilý (Oleaceae):
- Výška stromů: 27 a 30 m (v roce 2009)
- Obvod kmenů: 342 a 392 cm (v roce 2020)
- Odhadované stáří: zhruba 190 let (v roce 2020)
Tyto dva jasany rostou v obci Lošany (okres Kolín), při vstupní brance na hřbitov. Byly patrně vysazeny v roce 1838 při založení tohoto pohřebiště, památnými stromy byly prohlášeny dne 22. 6. 1994.
Dne 10. května 1881 se v místním kostele sv. Jiří – stejně, jako na mnoha jiných místech v tehdejším mocnářství – konala na počest sňatku korunního prince Rudolfa Habsburského s belgickou korunní princeznou Stefanií slavnostní mše. Je to sice vcelku zvláštní, nicméně říkává se, že právě ony jasany byly podle novomanželů pojmenovány: Rudolf je ten větší strom vpravo a Štěpánka ten menší vlevo. Možná, že k poněkud svéráznému udělení vladařských jmen hřbitovním stromům místní vedl až pozdější tragický osud Rudolfův.
Výsadba jasanů na hřbitově nebo v jeho nejbližším okolí (známe památný jasan třeba i na hřbitově v Kšelích, věhlasné jsou ale třeba též jasany u hrobu regenschoriho J. J. Ryby ve Starém Rožmitále) může souviset s prastarou, vlastně už od časů Pliniových tradovanou pověstí, že vůně jasanového dřeva odhání všechny hady. Tato pozoruhodná jasanová vlastnost zdárně přežila celý středověk, dokonce ještě v roce 1562 osvícený učenec Tadeáš Hájek z Hájku fantasmagoricky mudroval o hadech, kteří se bojí ulehnout do jasanového stínu – to prý se raději doplazí do ohně. Až na konci 16. století tato moudra relativizoval lékař Adam Huber z Riesenpachu, autor českého překladu Matthioliho Herbáře. Poznamenal tehdy, že žádná taková jasanová přecitlivělost se při českých aneb německých hadech nenachází – měl to ověřeno empiricky, sám si to na nich ozkoušel.
Inu, proti všem jedům a snad i jiným nečistým silám byl ten starý jasan dobrý, před hady chránil nejen hroby. A navíc se kdysi taky věřilo, že do jasanu nikdy neuhodí ani blesk. Byl to prostě takový senzační (byť jistě nepatentovaný) odpuzovač jedů a blesků.
Fotografováno dne 16. 8. 2020.