SINOMENIUM ACUTUM (Thunb.) Rehder et E. H. Wilson

Syn.: Cocculus diversifolius Miq., nom. illeg., Cocculus variiformis Hemsl., Marsdenia acuta (Thunb.) Tanaka, Menispermum acutum Thunb., Menispermum diversifolium Spreng., Sinomenium diversifolium Diels
Čeleď: Menispermaceae Juss. – chebulovité

Sinomenium acutum

Rozšíření: Východoasijský druh s rozsáhlým areálem táhnoucím se od severní Indie a Nepálu přes severní Thajsko a velkou část jihovýchodní Číny až na Tchaj-wan a do jižního Japonska.

Ekologie: Roste v lesích a křovinaté vegetaci. Kvete v červenci a srpnu.

Sinomenium acutum

Popis: Dřevitá liána dosahující délky až okolo 20 m, se stonkem našedlým a větvemi chlupatými až olysalými. Listy jsou střídavé, řapík je 5–15 cm dlouhý, čepel je tvarově variabilní, vejčitá až široce vejčitá, 6–15 cm dlouhá a 3–12 cm široká, na bázi srdčitá, zaokrouhlená nebo dokonce uťatá, celokrajná, někdy i (3–)5–7laločná, na vrcholu zašpičatělá nebo hrotitá, nejprve plstnatá nebo na líci lysá a na rubu plstnatá, později olysalá. Květenství je axilární, latnaté, 10–20(–30) cm dlouhé; listeny jsou úzce kopinaté; květy jsou jednopohlavné, samčí se 2 listenci, jejich kališních lístků je 6, vyrůstají ve dvou přeslenech, jsou žlutozelené, korunních lístků je také 6, jsou až 1 mm dlouhé, poněkud dužnaté, tyčinek je 9, vzácněji až 12; samičí květy jsou podobné samčím, nitkovitých staminodií mají 9, čnělka je zahnutá. Plodem je červená, tmavě nachová až načernalá peckovice, která dosahuje v průměru 5–6 mm.

Využití: Rostlinu zná asijská medicína, především ji používá k léčbě artritidy.

Poznámka: K rodu Sinomenium je obvykle řazen jen tento jediný druh.

Sinomenium acutum
Sinomenium acutum

Fotografováno dne 11. 9. 2019 (Rakousko, Vídeň, Botanischer Garten der Universität Wien).