Syn.: Chelidonium leptopodum Prain, Glaucium leptopodum Maxim.
Čeleď: Papaveraceae Juss. – makovité
Rozšíření: Endemit Číny, vyskytuje se v centrální části východní Číny, od provincie Čching-chaj na západě přes Kan-su a S’-čchuan až po Che-nan a Che-pej na východě.
Ekologie: Roste na travnatých svazích, při okraji polí i cest, při patách zdí i na střechách domů, rovněž na kamenitých náspech, v nadmořských výškách od 400 až do 2900(–3700) m. Kvete od března do července.
Popis: Dvouletá až vytrvalá bylina s několika lodyhami, které dosahují délky 25–50(–100) cm, roní žlutou tekutinu a jsou krátce chlupaté, vzácněji lysé. Přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou řapíkaté, v obrysu obkopinaté, 10–15 cm dlouhé a 2–4 cm široké, peřenodílné, se 4–6 páry laloků, na líci zelené, na rubu světle zelené, řídce bílé chlupaté; lodyžní listy jsou střídavé, přisedlé, rovněž peřenodílné, 1–7 cm dlouhé. Květenství je terminální, vrcholičnaté, 2–5květé, někdy vyrůstají květy i jednotlivě; kališní lístky jsou 2, vejčité, 6–10 mm dlouhé, zašpičatělé, korunní lístky jsou 4, obvejčité až okrouhlé, 10–20 mm dlouhé, žluté; tyčinek je mnoho, jejich prašníky jsou žluté, čnělka je krátká. Plodem je zelená tobolka, 40–75 mm dlouhá a jen 2 mm široká.
Využití: Některé druhy tohoto rodu se pěstují v Evropě jako skalničky.
Poznámka: K rodu Dicranostigma jsou v současnosti řazeny čtyři druhy (POWO 2020), všechny jsou východoasijské.
Fotografováno dne 11. 9. 2019 (Rakousko, Vídeň, Botanischer Garten der Universität Wien).