Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Psittaciformes, Psittacidae
Syn.: Psittacus passerinus Linnaeus, 1758
Česká jména: papoušíček vrabčí
Anglická jména: Green-rumped parrotlet
Rozšíření: Areál tohoto druhu se táhne od severní Kolumbie přes Venezuelu, Guyanu, Surinam a Francouzskou Guyanu až do amazonské části Brazílie. Žije také na karibských ostrovech Trinidad a Tobago, Aruba, Curaçao a na Kajmanských ostrovech. Byl vysazen na Jamajce a Barbadosu. Na našich fotografiích je zachycen poddruh Forpus passerinus subsp. viridissimus.
Způsob života: Obývá tropické vlhké a galeriové lesy, savanu, plantáže, parky a zahrady, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1800 m.
Živí se zralým ovocem, bobulemi, pupeny a semeny.
Je společenský, mimo období hnízdění se sdružuje do menších hejn. V době rozmnožování žije v párech. Po období dešťů hnízdí v opuštěných dutinách stromů a v různých škvírách. Samice snáší 3–7 vajec, která sama inkubuje po dobu 20–23 dní. Samec ji krmí. O potomky se starají oba partneři. Mláďata jsou vzletná 4–5 týdnů po vylíhnutí. Po opuštění hnízda zůstávají s rodiči až do příštího hnízdění. V přírodě se dožívá okolo 20 let.
Popis: Zelený papoušek, který dosahuje délky 12 cm a hmotnosti 20–25 g. Duhovka oka je tmavě hnědá. Krátký masivní zobák je světlý, rohovinový. U dospělého samce jsou letky fialově modré, u samice jsou zelené. U dospělé samice je čelo světlejší až nažloutlé. Nohy jsou narůžovělé. Mladí ptáci jsou matněji zbarvení.
Fotografováno dne 5. 2. 2022 (Trinidad a Tobago, ostrov Tobago, Scarborough Botanical Garden).