Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Phoenicopteriformes, Phoenicopteridae
Syn.: Phoenicoparrus minor (É. Geoffroy Saint-Hilaire, 1798); Phoenicopterus minor É. Geoffroy Saint-Hilaire, 1798
Česká jména: plameňák malý
Anglická jména: Lesser flamingo
Rozšíření: Vyskytuje se v tropické východní, jižní i západní Africe, jeho areál je však nesouvislý, snad nejpočetnější je v oblasti východoafrické Velké příkopové propadliny. Objevuje se také na Madagaskaru, zasahuje na jih Arabského poloostrova, rovněž do jižního Pákistánu a západní Indie.
Způsob života: Žije v okolí slaných jezer i podél mořského pobřeží, ve slaných lagunách při ústí řek, na pobřežních mělčinách.
Živí se téměř výhradně fytoplanktonem, který se vyskytuje pouze ve slaných vodách; vodu přitom plameňák filtruje zobákem. Jen v menší míře konzumuje také malé vodní bezobratlé.
Jsou to ptáci společenští. Hnízdo si staví z bahnitého substrátu ve stojaté vodě, samice do něj klade obvykle jediné vejce. Mláďata se líhnou po čtyřech týdnech, hnízdo opouštějí poměrně brzy. Dospívají ve věku 3–4 let, v přírodě se mohou dožít až 50 let.
Popis: Tento nejmenší druh plameňáka dosahuje hmotnosti 1,2–2,7 kg, výšky 80–90 cm a rozpětí křídel 90–105 cm. Barva peří dospělých jedinců je bílá až růžová, intenzita zabarvení není podmíněna geneticky, nýbrž je způsobena karotenoidy obsaženými v potravě. Konce křídel jsou černé. Velmi charakteristickým znakem tohoto druhu je výrazně tmavý zobák, který je u kořene široký, zahnutý, jeho barva je v základu rudá a špička zobáku je černá. Krk je dlouhý, barva očí je žlutooranžová. Nohy jsou dlouhé, chůdovité, červené. Samice jsou o něco menší než samci.
Ohrožení a ochrana: Plameňák malý je podle Červeného seznamu IUCN (2018) řazen k druhům potenciálně ohroženým (NT).
Poznámka: Afričtí Masajové si kdysi vysvětlovali původ plameňáků malých téměř magicky – vzhledem k tomu, že neznali jejich až daleko v nepřístupných slaných jezerech ukrytá hnízdiště, usuzovali, že se musí rodit přímo ze slané vody jezer. Trošku to připomíná dávnou historii spojenou s berneškou bělolící (Branta leucopsis), v případě těchto ptáků totiž nevěřili v existenci vajec dokonce ani středověcí Evropané.
Fotografoval František Mazáč, ve dnech 17. 7. a 20. 7. 2021 (Keňa, Lake Nakuru National Park a Lake Bogoria National Reserve).