Coereba flaveola (Linnaeus, 1758); banakit americký

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Coerebidae
Syn.: Certhia flaveola Linnaeus, 1758
Česká jména: banakit americký
Anglická jména: Bananaquit, Yellowbreast

Coereba flaveola, banakit americký
Coereba flaveola, banakit americký

Rozšíření: Vyskytuje se na území od jižního Mexika a Antil až po severní Bolívii, jižní Brazílii a severovýchodní Argentinu, chybí ve vyšších polohách And i v poměrně rozlehlém území na západě Amazonie. V areálu je rozlišováno přes 40 poddruhů, na našich fotografiích je zachycen poddruh Coereba flaveola subsp. luteola, který žije na severu Jižní Ameriky.

Způsob života: Obývá řadu stanovišť, suché a vlhké křoviny, porosty mangrove, vlhké i suché tropické lesy, zahrady a parky, nejčastěji se nachází v nížinách, méně stoupá až do nadmořské výšky okolo 1500 m.
Žije samotářsky, v párech i v malých rodinných skupinkách. Jeho přítomnost je závislá na nabídce potravy. Při krmení sedí na větvi nebo stonku, často visí hlavou dolů. Zahnutým zobákem propichuje dna trubkovitých květů a uzpůsobeným jazykem vysává z nich nektar. Z bobulí získává šťávu také nabodnutím. Různorodý hmyz a pavouky polyká celé. Má speciální uropygiální žlázu na bázi ocasu, produkující kombinaci olejů a vosků, kterými promazává peří, aby zůstalo poddajné, odolné vůči vodě a chráněné před škodlivými mikroorganismy.
Obecně hnízdí po celý rok, ale v některých regionech se páří přibližně od konce období sucha do začátku období dešťů. Každé pohlaví brání malou oblast obklopující jejich individuální kulovité hnízdo s bočním vstupem z listů, trávy a rostlinných vláken, vystlané kousky peří a pavučinami. Může být postaveno v blízkosti vosího hnízda, aby byla zajištěna ochrana před predátory. Před pářením zpívá samec kolem vlastního, ale také v okolí hnízda samice, aby ji přilákal jako svou družku a postavili spolu větší a propracovanější hnízdo pro snůšku. Samice sama inkubuje 2–3 vejce po dobu 12–14 dní, vylíhlá mláďata jsou holá a slepá, oba rodiče krmí ptáčata natrávenou potravou. Po 15–18 dnech jsou vzletná, posedávají ve větvích a jsou nadále dokrmována. Jakmile potomci opustí hnízdo, samec se vrací do svého příbytku a dvoří se dalším samicím.
Mezi hnízdní predátory patří mravenci, krysy a hadi.

Popis: Pěvec dosahující délky 10–12 cm a hmotnosti 7–14 g. Štíhlý zobák je černý a mírně dolů zakřivený. Duhovka oka je tmavě hnědá. Hlava je černá s dlouhým bílým pruhem nad okem. Líce a hrdlo jsou šedé. Spodní strana těla je jasně žlutá. Dospělý jedinec nominátního poddruhu má načernalou vrchní část těla, kromě žluté zádi. Na černých křídlech je nápadná bílá skvrna na bázi primárek. Spodní strana křídel je bělavá. Podocasní kryty jsou bílé a vnitřní části vnějších ocasních per jsou zakončeny bíle. Ocas je načernalý. Nohy s třemi prsty dopředu a jedním dozadu jsou tmavě šedé nebo načernalé. Obě pohlaví se celkovým zbarvením podobají, ale u samic je koruna tmavší, hrdlo je světlejší a záď je olivově žlutá.
Opeření se mírně liší podle poddruhu, některé z nich postrádají v opeření určité barvy, jiné jsou až téměř černé.

Coereba flaveola, banakit americký
Coereba flaveola, banakit americký
Coereba flaveola, banakit americký

Fotografováno dne 1. 2. 2022 (Trinidad a Tobago, ostrov Tobago, Roxborough a ostrov Little Tobago).