Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Gruiformes, Gruidae
Syn.: Ardea grus Linnaeus, 1758; Grus cinereus Bechstein; Grus communis Bechstein; Grus lilfordi Sharp, 1894; Megalornis grus (Linnaeus, 1758)
Česká jména: jeřáb popelavý, jeřáb obecný, zorav obecný
Anglická jména: Common crane, Crane
Rozšíření: Areál druhu leží v severní části Eurasie, táhne se od Skandinávie a východního Německa přes východní Evropu, Kazachstán, jih Sibiře, severní Mongolsko a severní Čínu až na ruský Dálný východ. Izolovaná hnízdiště jsou v Malé Asii a na Kavkaze. Střední Evropou protahuje na jaře a na podzim, zimuje na Pyrenejském poloostrově, v severozápadní Africe a v povodí Nilu a Eufratu, asijské populace v severní Indii a jihovýchodní Číně. U nás hnízdí především v severních Čechách, vzácně i jinde.
Na našich fotografiích je zachycen poddruh nominátní, poddruh Grus grus subsp. lilfordi je rozšířen v oblasti od Střední Asie až po Dálný východ.
Způsob života: Obývá mokřiny, vlhké řídké lesy, louky a pastviny. Je velmi plachý. Létá rázně s nataženýma nohama i hlavou. Pohybuje se majestátně po loukách a polích, kde vyhledává potravu.
Sbírá semena, kořínky, zelené části rostlin, vyhrabává hmyz a jeho larvy, pojídá také bobule. Občas loví i drobné obratlovce.
Žije v párech, v době toku předvádí působivé tance. V řídce zalesněných mokřadech a na rákosem zarostlých mokřinách buduje samice veliké hnízdo z klacíků, listů, rákosu a vodních rostlin. Obvykle snáší 2 vejce a v inkubaci se střídá s partnerem. Ptáčata se klubou po 28–31 dnech, vzletná jsou v 65–70 dnech. Rodina se po vyvedení mláďat sdružuje do početných hejn. Pohlavně dospívá ve 4–6 letech. Dožívá se 15–20 let.
Popis: Velký opeřenec s dlouhýma nohama a krkem dosahující délky 100–119 cm, rozpětí křídel 180–220 cm a hmotnosti 4,5–6,1 kg. Je převážně šedý, černé zbarvení je na lících, čele, v týle, na bradě, hrdle a krku. Klínovitý zobák je červenohnědý. Duhovka oka je červená. Červená skvrna na temeni není často patrná. Dolní část krku a hruď jsou světle šedé. Široký bílý pruh za okem pokračuje až na zadní část krku. Dlouhá vnitřní křídelní pera tvoří visící plášť přes ocas. Dlouhé nohy jsou černé. Za letu kontrastují černé části letek se světlejšími částmi křídel. Ocas je ve skutečnosti velmi krátký. Mladí jedinci jsou hnědší bez pestrého zbarvení na hlavě a ozdobných per.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2016) zahrnuje jeřába popelavého z hlediska ohrožení do kategorie druhů méně dotčených (LC), u nás je považován za druh kriticky ohrožený (CR) a je chráněn zákonem.
Fotografováno dne 24. 3. 2022 (Česko, Čechy, nedaleko rybníka Hluboký Kováč).