CROCODILIUM PUMILIO (L.) N. Garcia et Susanna

Syn.: Aegialophila pumilio (L.) Boiss., Centaurea mucronata Forssk., Centaurea pumilio L.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Crocodilium pumilio

Rozšíření: Druh východního Mediteránu, vyskytuje se v severní Libyi, Egyptě, Izraeli, Sýrii, na řecké Krétě a Peloponésu, objevuje se i na Jónských ostrovech Kefalonia a Zakynthos, rovněž v italské Apulii.

Ekologie: Roste na pobřežních písčinách a na písečných dunách.

Crocodilium pumilio

Popis: Vytrvalá bylina jen 3–5 cm vysoká, s lodyhou jen silně zkrácenou a listy vyrůstajícími v přízemní růžici. Listy jsou řapíkaté, tvarově proměnlivé, celokrajné až lyrovité, pavučinatě chlupaté, šedozelené. Úbory vyrůstají jednotlivě nebo v párech, zákrov je vejcovitý, zákrovní listeny jsou široce vejčité, kožovité, po okraji s širokým blanitým lemem a na vrcholu s výrazným trnem 5–9 mm dlouhým; květy jsou růžové až nachové, vnější o něco delší než vnitřní. Plodem je nažka s chmýrem.

Poznámka: K rodu Crocodilium jsou v současnosti řazeny tři druhy (POWO 2022), všechny pocházejí z východního Mediteránu.

Crocodilium pumilio
Crocodilium pumilio
Crocodilium pumilio

Fotografovala Věra Svobodová, dne 28. 5. 2022 (Řecko, Kréta, pláž Elafonissi).

Literatura:
Font M., Garnatje T., Garcia-Jacas N., & Susanna A. (2002): Delineation and phylogeny of Centaurea sect. Acrocentron based on DNA sequences: a restoration of the genus Crocodylium and indirect evidence of introgression. In: Plant Systematics and Evolution, 234(1), 15–26. doi:10.1007/s00606-002-0203-3