Helix pomatia Linnaeus, 1758; hlemýžď zahradní

Biologická klasifikace: Animalia, Mollusca, Gastropoda, Pulmonata, Helicidae
Syn.: Limax terrestris Garsault, 1764
Česká jména: šnek
Anglická jména: Roman snail, Burgundy snail, Edible snail, Escargot

Helix pomatia, hlemýžď zahradní
Helix pomatia, hlemýžď zahradní

Rozšíření: Střední, východní a jihovýchodní Evropa – od východní Francie a severní Itálie přes severní Balkán po západní Ukrajinu, častý zvláště v nižších polohách a na vápenitých podkladech. V minulosti se objevovaly pochybnosti o původnosti výskytu druhu ve střední Evropě, dnes je prokázáno, že se druh počátkem holocénu samovolně rozšířil z balkánského refugia, především ze severního Chorvatska a severní Bosny. Na mnohá další místa v západní i severní Evropě a zámoří byl náhodně i záměrně zavlečen.

Způsob života: Vyhledává nejčastěji polostinná stanoviště na okrajích porostů, v křovinách, velmi často doprovází lidská sídla a hojně se vyskytuje zvláště na zahradách a rumištních plochách; hustě zapojeným lesním porostům a otevřeným stanovištím včetně luk se vyhýbá. Jedinci jsou věrní stanovišti a obvykle se pohybují jen v okruhu několika metrů.
Převážně býložravý plž živící se zvláště dužnatými živými i odumřelými částmi dvouděložných bylin, odstrouhávání pletiv chitinovým jazykem radulou doprovází typický zvuk; nepohrdne ale ani živočišnými zbytky, především drobnými mršinami. Aktivní je jen za vhodných vlhkostních podmínek v teplé části roku, ve vodě se utopí za několik desítek minut až několik hodin. Suchá období tráví zahrabán v hlíně nebo organickém materiálu, případně přilepený k podkladu, na zimu vytváří vápnité víčko. Jako potrava slouží především mnoha druhům obratlovců, zvláště ptákům a menším masožravým savcům.
Hlemýždi jsou hermafroditi a při několik hodin trvajícím páření si vyměňují sperma; rozmnožování probíhá od května. Od června pak kladou do vlhké půdy shluky několik desítek bílých vajíček o průměru 5–7 mm, každý jedinec obvykle jen jednu snůšku za sezónu. Mláďata se líhnou za 3–4 týdny, jejich průsvitné ulitky mají jen 1,5 závitu a jsou často podélně páskované; za nepříznivých podmínek se mezi mláďaty objevuje kanibalismus. Dospívá ve věku 2–5 let (ulita dospělého jedince má mírně přehrnutý okraj obústí), v přírodě se dožívá 6–10 let, nejstarší jedinec měl údajně 35 let; značná část jedinců uhyne každou zimu.

Popis: Větší druh plže, jeden z nejběžnějších a nejznámějších bezobratlých; ulita pravotočivá, přibližně kulovitá, neprůsvitná, poměrně silnostěnná a pevná, se 41/2–5 pravidelnými závity, na povrchu jemně žebrovaná, s širokým, víceméně okrouhlým ústím, obústí bílé až nahnědlé, píštěl téměř nebo zcela zakrytá; ulita je vysoká i široká 30–50 mm, vzácně se objevují ulity levotočivé nebo různou měrou skalaridní (s vytaženým kotoučem). Ulita je zbarvená v různých odstínech žlutohnědé, jednobarevná, případně s víceméně zřetelným 1–4 neostře ohraničenými hnědavými pásky, jindy se objevuje i nevýrazné příčné žíhání; u starších jedinců, zvláště na kyselejších podkladech, bývá periostrakum především v horní části kotouče odřené a tyto části ulity mají až bělavou barvu. Tělo je dlouhé do 10 cm s výrazně bradavičnatým povrchem, zbarvené obvykle krémově až šedavě.

Záměny: Donedávna u nás považován za nezaměnitelný druh, dnes se můžeme setkat se šířícími se příbuznými jihoevropskými druhy – s většinou o něco větším hlemýžděm balkánským (Helix lucorum) s nízce kuželovitou ulitou s většinou výraznými kontrastními tmavými podélnými a výraznými příčnými pruhy na bělavém podkladě, a výrazně menším hlemýždíkem kropenatým (Cornu aspersum), jehož ulita je plošší, s výraznějším posledním závitem; na světle hnědém podkladu má kropenatě přerušované hnědé podélné pruhy, povrch ulity je výrazně pomačkaně vrásčitý. Před několika lety byl českými zoology rozpoznán dříve popsaný a přehlížený druh, označovaný jako hlemýžď pruhovaný (Helix thessalica), s velkým areálem od Balkánu po západní Rusko, u nás nalezený v údolí Jihlavy v okolí Mohelna a dál směrem k Brnu; morfologické odlišnosti na ulitě jsou obtížněji zjistitelné.

Poznámka: Jako výrazně synantropní druh se projevuje často jako škůdce, zvláště na mladé zelenině. Na druhé straně jde o druh od pravěku sbíraný jako potrava a od antiky záměrně vysazovaný, dnes nezřídka jako polodomestikovaný druh, chovaný pro maso.

Poděkování: Za cenné opravy a připomínky děkuji Ondřeji Korábkovi.

Helix pomatia, hlemýžď zahradní
Helix pomatia, hlemýžď zahradní
Helix pomatia, hlemýžď zahradní
Helix pomatia, hlemýžď zahradní
Helix pomatia, hlemýžď zahradní
Helix pomatia, hlemýžď zahradní
Helix pomatia, hlemýžď zahradní

Fotografovali Petr Vobořil a Pavel Korábek (Česko, Čechy, Čáslav, Čelákovice, Dubina u Zruče nad Sázavou, Filipov u Čáslavi, Vlkaneč, Žehušice).