Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Psittaciformes, Psittacidae
Syn.: Trichoglossus haematodus subsp. moluccanus (Gmelin, 1788)
Česká jména: lori horský
Anglická jména: Rainbow lorikeet
Rozšíření: Druh pochází z východní Austrálie, areál se táhne od severu státu Queensland podél pobřežní Pacifiku přes Nový Jižní Wales a stát Victoria až po jihovýchod Jižní Austrálie. Byl zavlečen do okolí západoaustralského města Perth.
Způsob života: Obývá deštné lesy, pobřežních křoviny a mokřady, plantáže, parky a zahrady, v pásmu od nížin až do nadmořské výšky okolo 700 m.
Je velmi společenský a převážně stromový. Během dne se zdržuje v menších, hlučných skupinkách a odpočívá v korunách stromů, na nocoviště se slétá i několik stovek opeřenců.
Velmi aktivní je brzy ráno a pozdě odpoledne. Při hledání potravy prolézá koruny stromů a často se při tom zavěšuje hlavou dolů. Jazyk, jehož špička je lemována drobnými papilami, používá ke sběru pylových zrn z květů. Živí se pylem a nektarem, květy, měkkým ovocem a drobným hmyzem. Na zem slétá, aby se napil.
Je monogamní, páry spolu zůstávají celý život. Rozmnožuje se od srpna do ledna. Hnízdí v dutině stromu nebo větve, někdy i v budově ve výšce 3–30 m nad zemí. Hnízdo budují oba partneři. Dutina může být vystlaná suchou trávou. Samice snáší 2–3 vejce, která sama inkubuje po dobu 23–26 dní. V tomto období s ní tráví samec většinu času a přináší jí potravu. Ptáčata jsou krmena oběma rodiči. Mláďata opouštějí hnízdo po 54–57 dnech od vylíhnutí. Osamostatňují se po dalších 2–3 týdnech. Po vyhnízdění se sdružuje do potulných hejn.
Hlavním predátorem je sovka statná (Ninox strenua).
Popis: Velmi pestrý papoušek dosahuje délky 26–30 cm, rozpětí křídel 46 cm a hmotnosti 100–157 g. Hlava je tmavě modrá, čelo, temeno, obličej a brada jsou jasně modré s tenkými fialovými proužky. Silný, zahnutý zobák je u kořene červený a přechází až do žluté. Duhovka oka je červená. Zadní temeno a hrdlo jsou tmavě modré. Šíjový límec je žlutý. Zbarvení hrudi je proměnlivé, přechází od žluté, žlutooranžové po červenou. Vrchní část, včetně křídel a ocasu je jasně zelená. Břicho je zelené nebo tmavě modré. Spodní část břicha je zelená nebo žlutá. Letky bývají tmavší, téměř načernalé. Kryty pod křídly jsou jasně oranžové, se širokým žlutým pruhem na spodní části letek. Nohy a chodidla jsou šedé, prsty jsou přizpůsobeny způsobu sezení a pohybu, dva prsty jsou vpředu a dva vzadu.
Obě pohlaví jsou si podobná. Mladý jedinec je matnější a jeho zobák je spíše nahnědlý.
Ohrožení a ochrana: Lori horský bývá chován ve voliérách, je velmi společenský a činorodý. Červený seznam IUCN (2016) jej řadí z hlediska ohrožení k druhům méně dotčeným (LC), avšak je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Fotografováno dne 17. 3. 2022 (Česko, Zoologická zahrada hl. m. Prahy).