Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Testudines, Cheloniidae
Syn.: Caretta cepedii Merrem, 1820; Caretta esculenta Merrem, 1820; Caretta thunbergi Merrem, 1820; Chelone mydas Boulenger, 1889; Chelonia agassizii Bocourt, 1868; Chelonia albiventer Nardo, 1864; Chelonia bicarinata Lesson, 1834; Chelonia castanea Eschscholtz, 1829; Chelonia formosa Girard, 1858; Chelonia grisea Eschscholtz, 1829; Chelonia lachrymata Cuvier, 1829; Chelonia lata Philippi, 1887; Chelonia maculosa Cuvier, 1829, Chelonia marmorata Duméril et Bibron, 1835; Chelonia mydas Gray, 1831; Chelonia tenuis Girard, 1858; Chelonia virgata Schweigger, 1812; Euchelonia midas (Linnaeus, 1758); Euchelus macropus Girard, 1858; Mydas viridis Gray, 1870; Mydasea mydas (Linnaeus, 1758); Natator tessellatus Mcculloch, 1908; Testudo cepediana Daudin, 1802; Testudo chloronotus Bechstein, 1800; Testudo japonica Thunberg, 1787; Testudo macropus Gmelin, 1789; Testudo marina subsp. vulgaris Lacépède, 1788; Testudo mydas Linnaeus, 1758; Testudo rugosa Daudin, 1801; Testudo viridis Schneider, 1783
Česká jména: kareta obrovská
Anglická jména: Green sea turtle, Green turtle
Rozšíření: Vyskytuje se ve vodách Atlantiku, Pacifiku i Indického oceánu. Podél pobřeží Ameriky se objevuje od Bostonu až po Rio de Janeiro a od San Francisca po severní Chile. Přes Tichý oceán se areál táhne až k pobřeží jižního Japonska, na sever Nového Zélandu a na pobřeží australského státu Nový Jižní Wales, v Indickém oceánu od severozápadního pobřeží Austrálie až po východoafrické pobřeží a Perský záliv, od pobřeží Íránu a Ománu až po Mosambik; ve východním Atlantiku od Irska zhruba po Angolu, proniká i do Středozemního moře.
Způsob života: Pohybuje se v mělčích teplých vodách podél pobřeží se dnem porostlým mořskými řasami a rostlinami, kde nachází potravu.
Je to vytrvalý plavec, plave daleko, ale poměrně pomalu. Podniká dlouhé výpravy na otevřené moře, za potravou a ke kladištím. Dospělí se obvykle v intervalech 2–4 let vracejí na stejná hnízdiště a mnozí na pláž, kde se sami vylíhli.
Je býložravá, konzumuje například mořské řasy rodů Compsopogon, Polysiphonia, Rhizoclonium, Gayralia nebo zelenou řasu Ulva lactuca.
K páření dochází v mělkých vodách u pobřeží hnízdících pláží. Když samice přijme partnera, kopulace může trvat několik hodin, přitom se vetřelci snaží vytlačit pářícího samce. Březí samice se vydávají v noci na kladiště, které je dostatečně vzdálené z dosahu vln. Na písčité pláži předními ploutvemi vykope 20–40 cm hlubokou jámu, potom pomocí zadních končetin vyhloubí dutinu pro vajíčka. Snůška čítá 75–200 vajíček v pružné skořápce o průměru 35–58 mm. Během hnízdní sezóny může samice založit 1–9 hnízd, pokaždé se znovu páří. Po nakladení vajec zahrabe prohlubeň pískem a uhladí ji. Poté se vrátí do moře. Inkubace obvykle trvá 45–75 dní. Vývoj pohlaví je ovlivněn teplotou v hnízdě, pod 28,5 °C se vyvíjí více samců, nad 30,3 °C se líhne více samic. Malá želvička váží v průměru přibližně 25–26 g, její kůže je černá, krunýř je tmavě modročerný, dlouhý asi 5 cm, plastron (spodní část krunýře) je žlutý nebo bílý. Trvá 2–3 dny než se mláďata prohrabou z hnízda a v noci, až vychladne písek, spěchají do moře. Orientují se podle sklonu pláže a podle intenzity světla přicházející od moře. Na cestě k moři je čeká mnoho predátorů, například racci, volavky, vrány, lišky, velcí krabi, další číhají v moři. Svůj život začíná jako všežravec a pochutnává si na organismech, které žijí na hladině oceánu, patří mezi ně například polypovci (Hydrozoa), mechovci (Bryozoa) a zeje (Aplysia). Než dosáhne plné dospělosti, přechází postupně na býložravou potravu. Několik let tráví unášením v otevřeném oceánu, kde roste a dospívá.
Mezi velké přirozené predátory patří krokodýl mořský (Crocodylus porosus), žralok dlouhoploutvý (Carcharhinus longimanus), žralok tygří (Galeocerdo cuvier).
Popis: Největší mořská želva z čeledi karetovitých, dosahuje délky až 80–120 cm a váží kolem 150–200 kg. Masivní karapax (hřbetní část krunýře) je okrouhlý, olivově hnědě nebo zeleně zbarvený, často s tmavším mramorováním u mladších želv. Na karapaxu je ve vertebrální (páteřní) linii 5 štítků, na obou stranách jsou jen 4 boční štítky a zhruba 11 okrajových štítků – první boční štítek se nedotýká šíje (důležitý znak druhu). Na tupější tlamě je jen jeden pár prefrontálních (předních čelních) šupin (důležitý znak). Čelisti jsou krátké a zoubkované, přizpůsobené k trhání potravy. V blízkosti očí jsou solné žlázy, které umožňují želvě pít mořskou vodu a vylučovat sůl ve vysokých koncentracích. Plastron je žlutavý.
Pohlavní dimorfismus není zjevný až do rané dospělosti. Samci jsou o něco menší (pokud jde o délku krunýře), mají delší dráp na předních končetinách a delší ocas. Jejich kloakální otvor se nachází více vzadu na ocasu a za koncem krunýře.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2004) řadí karetu obrovskou k ohroženým druhům (EN). Vztahuje se na ni také ochrana mezinárodní obchodní úmluvy CITES.
Fotografoval Libor Vančura, dne 28. 1. 2023 (Omán, pobřeží u Bandar Khayran).