Chelonia mydas (Linnaeus, 1758); kareta obrovská

Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Testudines, Cheloniidae
Syn.: Caretta cepedii Merrem, 1820; Caretta esculenta Merrem, 1820; Caretta thunbergi Merrem, 1820; Chelone mydas Boulenger, 1889; Chelonia agassizii Bocourt, 1868; Chelonia albiventer Nardo, 1864; Chelonia bicarinata Lesson, 1834; Chelonia castanea Eschscholtz, 1829; Chelonia formosa Girard, 1858; Chelonia grisea Eschscholtz, 1829; Chelonia lachrymata Cuvier, 1829; Chelonia lata Philippi, 1887; Chelonia maculosa Cuvier, 1829, Chelonia marmorata Duméril et Bibron, 1835; Chelonia mydas Gray, 1831; Chelonia tenuis Girard, 1858; Chelonia virgata Schweigger, 1812; Euchelonia midas (Linnaeus, 1758); Euchelus macropus Girard, 1858; Mydas viridis Gray, 1870; Mydasea mydas (Linnaeus, 1758); Natator tessellatus Mcculloch, 1908; Testudo cepediana Daudin, 1802; Testudo chloronotus Bechstein, 1800; Testudo japonica Thunberg, 1787; Testudo macropus Gmelin, 1789; Testudo marina subsp. vulgaris Lacépède, 1788; Testudo mydas Linnaeus, 1758; Testudo rugosa Daudin, 1801; Testudo viridis Schneider, 1783
Česká jména: kareta obrovská
Anglická jména: Green sea turtle, Green turtle

Chelonia mydas, kareta obrovská
Chelonia mydas, kareta obrovská

Rozšíření: Vyskytuje se ve vodách Atlantiku, Pacifiku i Indického oceánu. Podél pobřeží Ameriky se objevuje od Bostonu až po Rio de Janeiro a od San Francisca po severní Chile. Přes Tichý oceán se areál táhne až k pobřeží jižního Japonska, na sever Nového Zélandu a na pobřeží australského státu Nový Jižní Wales, v Indickém oceánu od severozápadního pobřeží Austrálie až po východoafrické pobřeží a Perský záliv, od pobřeží Íránu a Ománu až po Mosambik; ve východním Atlantiku od Irska zhruba po Angolu, proniká i do Středozemního moře.

Způsob života: Pohybuje se v mělčích teplých vodách podél pobřeží se dnem porostlým mořskými řasami a rostlinami, kde nachází potravu.
Je to vytrvalý plavec, plave daleko, ale poměrně pomalu. Podniká dlouhé výpravy na otevřené moře, za potravou a ke kladištím. Dospělí se obvykle v intervalech 2–4 let vracejí na stejná hnízdiště a mnozí na pláž, kde se sami vylíhli.
Je býložravá, konzumuje například mořské řasy rodů Compsopogon, Polysiphonia, Rhizoclonium, Gayralia nebo zelenou řasu Ulva lactuca.
K páření dochází v mělkých vodách u pobřeží hnízdících pláží. Když samice přijme partnera, kopulace může trvat několik hodin, přitom se vetřelci snaží vytlačit pářícího samce. Březí samice se vydávají v noci na kladiště, které je dostatečně vzdálené z dosahu vln. Na písčité pláži předními ploutvemi vykope 20–40 cm hlubokou jámu, potom pomocí zadních končetin vyhloubí dutinu pro vajíčka. Snůška čítá 75–200 vajíček v pružné skořápce o průměru 35–58 mm. Během hnízdní sezóny může samice založit 1–9 hnízd, pokaždé se znovu páří. Po nakladení vajec zahrabe prohlubeň pískem a uhladí ji. Poté se vrátí do moře. Inkubace obvykle trvá 45–75 dní. Vývoj pohlaví je ovlivněn teplotou v hnízdě, pod 28,5 °C se vyvíjí více samců, nad 30,3 °C se líhne více samic. Malá želvička váží v průměru přibližně 25–26 g, její kůže je černá, krunýř je tmavě modročerný, dlouhý asi 5 cm, plastron (spodní část krunýře) je žlutý nebo bílý. Trvá 2–3 dny než se mláďata prohrabou z hnízda a v noci, až vychladne písek, spěchají do moře. Orientují se podle sklonu pláže a podle intenzity světla přicházející od moře. Na cestě k moři je čeká mnoho predátorů, například racci, volavky, vrány, lišky, velcí krabi, další číhají v moři. Svůj život začíná jako všežravec a pochutnává si na organismech, které žijí na hladině oceánu, patří mezi ně například polypovci (Hydrozoa), mechovci (Bryozoa) a zeje (Aplysia). Než dosáhne plné dospělosti, přechází postupně na býložravou potravu. Několik let tráví unášením v otevřeném oceánu, kde roste a dospívá.
Mezi velké přirozené predátory patří krokodýl mořský (Crocodylus porosus), žralok dlouhoploutvý (Carcharhinus longimanus), žralok tygří (Galeocerdo cuvier).

Popis: Největší mořská želva z čeledi karetovitých, dosahuje délky až 80–120 cm a váží kolem 150–200 kg. Masivní karapax (hřbetní část krunýře) je okrouhlý, olivově hnědě nebo zeleně zbarvený, často s tmavším mramorováním u mladších želv. Na karapaxu je ve vertebrální (páteřní) linii 5 štítků, na obou stranách jsou jen 4 boční štítky a zhruba 11 okrajových štítků – první boční štítek se nedotýká šíje (důležitý znak druhu). Na tupější tlamě je jen jeden pár prefrontálních (předních čelních) šupin (důležitý znak). Čelisti jsou krátké a zoubkované, přizpůsobené k trhání potravy. V blízkosti očí jsou solné žlázy, které umožňují želvě pít mořskou vodu a vylučovat sůl ve vysokých koncentracích. Plastron je žlutavý.
Pohlavní dimorfismus není zjevný až do rané dospělosti. Samci jsou o něco menší (pokud jde o délku krunýře), mají delší dráp na předních končetinách a delší ocas. Jejich kloakální otvor se nachází více vzadu na ocasu a za koncem krunýře.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2004) řadí karetu obrovskou k ohroženým druhům (EN). Vztahuje se na ni také ochrana mezinárodní obchodní úmluvy CITES.

Chelonia mydas, kareta obrovská
Chelonia mydas, kareta obrovská
Chelonia mydas, kareta obrovská
Chelonia mydas, kareta obrovská
Chelonia mydas, kareta obrovská
Chelonia mydas, kareta obrovská

Fotografoval Libor Vančura, dne 28. 1. 2023 (Omán, pobřeží u Bandar Khayran).