Čeleď: Brassicaceae – brukvovité
Rozšíření: Endemit hornatých tureckých provincií Afyon, Burdur, Isparta a Konya na pomezí západních hřebenů Tauru a Aydinské vrchoviny.
Ekologie: Roste na skalách a v kamenitých horských stepích, nejčastěji ve společenstvech svazu Phlomido-Astragalion microcephali spadajícího k stepní vegetaci třídy Astragalo-Brometea, v nadmořských výškách mezi 800–2200 m. Chamaefyt. V tureckých horách kvete obvykle v červnu, v nížinných zahradách v březnu a dubnu.
Popis: Vytrvalé rostliny hustě pokryté hvězdovitými, vidličnatě štěpenými i nevětvenými chlupy, rozrůstající se v podušky za květu do 10 cm vysoké. Listy jsou krátce řapíkaté, úzce obkopinaté, celokrajné nebo s jedním párem mělkých postranních zubů. Květy až po deseti v krátkých hroznech, čtyřčetné, až 2 cm široké, s nafouklými kališními lístky a purpurovými lístky korunními, s šesti tyčinkami. Plod je lineární, nápadně smáčknutá šešule se dvěma řadami kaštanově zbarvených semen.
Poznámka: Podobně celokrajné nebo jediným párem zubů obdařené listy mají blízce příbuzné anatolské druhy Aubrieta olympica a Aubrieta canescens; jejich čepele bývají však širší a oboustranně poseté etážovitě větvenými (dendroidními) chlupy.
Fotografováno dne 14. 3. 2019 (Česko, Botanická zahrada hlavního města Prahy, rostliny v kultivaci).