Canis lupus Linnaeus, 1758; vlk obecný

Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Carnivora, Canidae
Syn.: Canis furlongi Hay, 1927; Canis nubilus Say, 1823; Canis pambasileus Elliot, 1905; Canis petrolei Stock, 1938; Canis tundrarum Miller, 1912; Lupus gigas Townsend, 1850; Lupus lupus Linnaeus, 1758
Česká jména: vlk obecný, vlk šedý
Anglická jména: Grey wolf, Arctic wolf, Loup gris, Timber wolf, Tundra wolf

Canis lupus, vlk obecný
Canis lupus, vlk obecný

Rozšíření: Původní areál vlka obecného zahrnoval většinu území severní polokoule, od Arktidy na jih až po 20° jižní šířky, který prochází Mexikem, severní Afrikou a jižní Asií. Nyní se vyskytuje pouze v několika oblastech Spojených států, Aljašky, Kanady, Mexika a Eurasie. Na uvedeném území vytváří velké množství poddruhů.

Způsob života: Obývá širokou škálu stanovišť, od arktické tundry po lesy, prérie a vyprahlé krajiny. Aktivní je většinou v noci nebo za soumraku, někdy i ve dne. Potrava závisí na zeměpisné šířce a na dostupnosti. Loví převážně ve smečkách a útočí i na velkou kořist, na zubry, pižmoně, jeleny, srnce, losy a soby, příležitostně i na domácí zvířata. Obětí osamělých vlků jsou králíci, zajíci a různí hlodavci.
Doupata buduje v dírách, jeskyních, dutých kmenech, vyčnívajících kořenech stromů nebo v padlých stromech. Teritorium udržuje vytím, pachovým značením a útočením. Stěhuje se během podzimu a zimy, v noci překonává velké vzdálenosti. Během jara a léta, v době odchovu mláďat, zůstává na jednom místě.
Je velmi společenský, žije ve smečce o 2–12(–36) jedincích, kterou tvoří vůdčí pár a jeho potomci. V každé smečce existuje silná hierarchie určující, která zvířata se páří a která se krmí jako první. Rozmnožuje se dominantní monogamní pár; při nedostatku potravy je u ostatních dospívající samic reprodukce potlačena.
Rozmnožování probíhá v závislosti na geografické poloze. Samice přichází do říje jednou ročně po dobu 5–14 dní, během této doby dochází k páření. Potom si vyhrabe doupě pro štěňata. Po 60–63 dnech březosti vrhá obvykle 5–6 mláďat, která kojí 8–10 týdnů. Štěňata se rodí slepá a hluchá, váží přibližně 0,5 kg, v doupěti zůstávají přibližně 3–4 týdny po narození. V 10–15 dnech věku vidí, ve 20–25 dnech jsou schopna stát, chodit a štěkat. Po 5 týdnech začínají přijímat masitou stravu, na krmení se podílí všichni členové smečky. Přibližně v deseti měsících začínají mláďata lovit s dospělými. Samice pohlavně dospívá ve 2 a samec ve 3 letech. Většina mladých vlků v 1–3 roce odejde ze své porodní smečky. Ve volné přírodě se může dožít 13–16 let.

Popis: Největší a nejrozšířenější psovitá šelma, dosahuje délky těla 100–160 cm, ocasu 35–52 cm a výšky v kohoutku 66–80 cm. Samec dorůstá do hmotnosti 30–80 kg, samice 23–55 kg. Zbarvení srsti se geograficky liší, od čistě bílé u arktických populací přes šedobílé, hnědé, skořicové až po černou. Hlava je široká se šikmo postavenýma očima. Vnější okraje trojúhelníkových boltců jsou černé. Na šíji je náznak hřívy. Huňatý ocas s černou špičkou je svěšený dolů. Nohy jsou štíhlé.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2018) klasifikuje vlka obecného z hlediska ohrožení jako druh méně dotčený (LC). V Červeném seznamu ČR je zařazen do kategorie kriticky ohrožený druh (CR). Hraje důležitou roli v ekosystému, kontroluje populace přirozené kořisti a odstraňují slabé jedince. Je velmi plachý, člověku se raději zdaleka vyhne. V 19. století byl v Čechách téměř vyhuben.
Jeho vysazení do chráněných oblastí značně zvýšilo šance jeho přežití, šíří se v Jizerských a Krušných horách, Krkonoších, na Broumovsku, v Ralsku a v Brdech. Na severovýchodní Moravě a ve východním Slezsku se vyskytuje ve vazbě na slovenské a polské populace.

Poznámka: Vlk je předchůdcem psa domácího. Symbolizuje ducha divočiny, neměl nikdy příliš dobrou pověst, často byl líčen jako krvežíznivá a lstivá šelma, s kterou nelze mít slitování. Objevuje se v pověstech, pohádkách a bajkách, každé dítě zná pohádku o Červené karkulce nebo o třech kůzlátkách. Kladnou roli hraje snad jen vlčice, která odkojila ve svém doupěti zakladatele Říma Romula a Réma, nebo Akéla z Knihy džunglí.

Canis lupus, vlk obecný
Canis lupus, vlk obecný
Canis lupus, vlk obecný
Canis lupus, vlk obecný
Canis lupus, vlk obecný
Canis lupus, vlk obecný

Fotografováno dne 16. 9. 2023 (Česko, Čechy, Šumava, Srní).