Syn.: Hosta caerulea var. capitata Koidz., Hosta nakaiana F. Maek.
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité
Rozšíření: Areál druhu se ostrůvkovitě rozprostírá v podhorských oblastech střední a jižní Koreje a japonských ostrovů Šikoku, Kjúšú a Honšú (zde jen na západě v oblasti Čúgoku).
Ekologie: Bohyška hlavatá roste na korejských nalezištích obvykle na travnatých a kamenitých svazích nebo v podrostu světlých borů a doubrav, na lokalitách japonských zpravidla na vápencových útesech v údolích řek, v pahorkatinách mezi 200–400 m nadmořské výšky. Hemikryptofyt, kvete v červenci a v srpnu. Květy se otvírají za dne.
Popis: Hustě trsnatá vytrvalá bylina s masitými svazčitými kořeny, které vyrůstají z krátkých plazivých oddenků. Listy v odnožujících přízemních růžicích má řapíkaté, srdčitě vejčité s čepelemi zkráceně zahrocenými, zhruba 10 cm dlouhými, lysými a svěže zelenými, s pěti až devíti páry obloukoběžných žilek. Bezlisté květonosné lodyhy se dvěma až čtyřmi šupinovitě redukovanými listeny bývají při bázi purpurově skvrnkaté, dorůstají stěží 50 cm výšky a vysoko nad listy vynášejí hlávkovitě stažené hrozny, seskládané z pěti až dvaceti nálevkovitě zvonkovitých, srostloplátečných, až 6 cm dlouhých, bělavě purpurových květů s šesti svítivě purpurovými, zahrocenými segmenty; vykvétají na bělavých stopkách z paždí semknutých, narůžověle bílých, člunkovitě vejčitých listenů (ve spodní části hroznu jsou často jen sterilní, až 2 cm dlouhé a vadnou současně s dokvétáním). Šest tyčinek se žlutavě bílými, purpurově značenými prašníky lehce přečnívá z okvětí. Tobolky jsou cylindrické, jen asi 2 cm dlouhé.
Poznámka: Půvabný, ale značně proměnlivý taxon; někteří autoři dodnes vidí v populacích z Kjúšú a Honšú, charakteristických početnějšími květy v nepříliš kompaktních hlávkách a menšími listy s chudší žilnatinou, samostatný druh (nebo možná hybrid) Hosta nakaiana. Pod tímto jménem byly také rostliny před rokem 1960 přivezeny z Ósaky do pensylvánských Longwood Gardens. Z japonských zahrad vzešla také řada dnes už běžně pěstovaných odrůd, nepochybně nejproslulejší je žlutolistá ‘Ogon’. Vyobrazené rostliny s kompaktně staženými hlávkami na přímých stoncích jsou ale evidentně korejského původu, nejspíš z introdukcí z konce minulého století.
Fotografováno dne 16. 7. 2020 (Česko, Botanická zahrada Praha, expozice Lesy Asie, rostliny v kultivaci).