Dromaius novaehollandiae (Latham, 1790); emu hnědý

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Casuariiformes, Dromaiidae
Syn.: Casuarius novaehollandiae Latham, 1790; Dromaius ater Vieillot, 1817; Dromaius gracilipes De Vis, 1892; Dromaius patricius De Vris, 1888; Metapteryx bifrons De Vis, 1892
Česká jména: emu hnědý, emu australský
Anglická jména: Common emu, Emu, Great emu

Dromaius novaehollandiae, emu hnědý
Dromaius novaehollandiae, emu hnědý

Rozšíření: Australský endemit, obývá téměř celý kontinent, v jeho centrální části je místy vzácnější.

Způsob života: Preferuje otevřené lesy, savany a pastviny v blízkosti stojaté vody. Vyhýbá se silně zalesněným a pouštním oblastem.
Živí se především ovocem, semeny, hmyzem a malými zvířaty. Nepohrdne ani zvířecím trusem. Vzhledem k tomu, že může hladovět celé týdny, je schopen ukládat velké množství tuku. Během hladovění ztratí téměř polovinu své hmotnosti.
Rád se koupe a dobře plave. Běhá houpavým pohybem. Žije potulným způsobem života, hledá místa s dostatkem vody a potravy. Komunikuje pomocí nafukovacího vaku na krku a vydává zvuky, které jsou slyšet až dva kilometry daleko. Je přísně denní, ale často se budí kvůli pití a hrozbě predátorů. Primárním dravcem jsou dingové, kteří konzumují vejce. Při útoku se predátor zaměří na hlavu a krk. Při obraně emu vyskočí a kope.
Období rozmnožování závisí na geografické poloze. Během námluv provádí svatební tance. Samice se páří s více partnery. Samec vytvoří ploché hnízdo ze suché trávy a listí obklopené větším křovím. Ve 2–4 denních intervalech snáší samice 5–15 vajec. Jedno hnízdo může obsahovat vejce několika samic. Snesena vejce inkubuje samec po dobu 48–56 dní. Chrání starostlivě hnízdo a pravidelně otáčí vejce, aby zajistil úspěšné líhnutí. Při sezení přežívá ze zásobního tuku. Po vylíhnutí mláďata o hmotnosti 500 g chrání a učí je obstarávat potravu. Vůči ostatním emům je v té době agresivní, potomci jsou na otci závislí 7–8 měsíců. Pohlavně dospívá ve 2–3 letech. V zajetí se dožívá 20 let. Ve volné přírodě žije přibližně 10 let.

Popis: Velký nelétavý opeřenec s dlouhým krkem a nohama, dosahuje délky 150–190 cm a hmotnosti 30–55 kg. Chundelaté šedohnědé až hnědé opeření připomíná srst. Dlouhý krk je šedomodrý, ve svatebním šatu je rezavý. Na hlavě a hrdle je holá modrá kůže, pokryta jemným černým vlasovým peřím. Velký zobák je černý. Velmi malá křídla jsou zakrnělá. Dlouhé silné nohy jsou holé, podobně jako u ostatních nelétavých běžců. Svalnaté nohy se třemi prsty směřujícími dopředu jsou přizpůsobené sprintu a běhu na dlouhé vzdálenosti. U mláďat je prachové peří černobíle podélně pruhované. Nedospělí jedinci jsou menšího vzrůstu a zbarvení je tmavší.

Poznámka: Emu hnědý je loven pro maso, jeho chovy se objevují i u nás. Tuk se používá k léčebným účelům již stovky let zejména na snížení cholesterolu, léčbu alergií, prevenci strií a léčbu bolestí hlavy.

Dromaius novaehollandiae, emu hnědý
Dromaius novaehollandiae, emu hnědý
Dromaius novaehollandiae, emu hnědý
Dromaius novaehollandiae, emu hnědý

Fotografováno ve dnech 2. 10. 2023 (Česko, Zoologická zahrada hl. m. Prahy) a 2. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park).