Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Casuariiformes, Dromaiidae
Syn.: Casuarius novaehollandiae Latham, 1790; Dromaius ater Vieillot, 1817; Dromaius gracilipes De Vis, 1892; Dromaius patricius De Vris, 1888; Metapteryx bifrons De Vis, 1892
Česká jména: emu hnědý, emu australský
Anglická jména: Common emu, Emu, Great emu
Rozšíření: Australský endemit, obývá téměř celý kontinent, v jeho centrální části je místy vzácnější.
Způsob života: Preferuje otevřené lesy, savany a pastviny v blízkosti stojaté vody. Vyhýbá se silně zalesněným a pouštním oblastem.
Živí se především ovocem, semeny, hmyzem a malými zvířaty. Nepohrdne ani zvířecím trusem. Vzhledem k tomu, že může hladovět celé týdny, je schopen ukládat velké množství tuku. Během hladovění ztratí téměř polovinu své hmotnosti.
Rád se koupe a dobře plave. Běhá houpavým pohybem. Žije potulným způsobem života, hledá místa s dostatkem vody a potravy. Komunikuje pomocí nafukovacího vaku na krku a vydává zvuky, které jsou slyšet až dva kilometry daleko. Je přísně denní, ale často se budí kvůli pití a hrozbě predátorů. Primárním dravcem jsou dingové, kteří konzumují vejce. Při útoku se predátor zaměří na hlavu a krk. Při obraně emu vyskočí a kope.
Období rozmnožování závisí na geografické poloze. Během námluv provádí svatební tance. Samice se páří s více partnery. Samec vytvoří ploché hnízdo ze suché trávy a listí obklopené větším křovím. Ve 2–4 denních intervalech snáší samice 5–15 vajec. Jedno hnízdo může obsahovat vejce několika samic. Snesena vejce inkubuje samec po dobu 48–56 dní. Chrání starostlivě hnízdo a pravidelně otáčí vejce, aby zajistil úspěšné líhnutí. Při sezení přežívá ze zásobního tuku. Po vylíhnutí mláďata o hmotnosti 500 g chrání a učí je obstarávat potravu. Vůči ostatním emům je v té době agresivní, potomci jsou na otci závislí 7–8 měsíců. Pohlavně dospívá ve 2–3 letech. V zajetí se dožívá 20 let. Ve volné přírodě žije přibližně 10 let.
Popis: Velký nelétavý opeřenec s dlouhým krkem a nohama, dosahuje délky 150–190 cm a hmotnosti 30–55 kg. Chundelaté šedohnědé až hnědé opeření připomíná srst. Dlouhý krk je šedomodrý, ve svatebním šatu je rezavý. Na hlavě a hrdle je holá modrá kůže, pokryta jemným černým vlasovým peřím. Velký zobák je černý. Velmi malá křídla jsou zakrnělá. Dlouhé silné nohy jsou holé, podobně jako u ostatních nelétavých běžců. Svalnaté nohy se třemi prsty směřujícími dopředu jsou přizpůsobené sprintu a běhu na dlouhé vzdálenosti. U mláďat je prachové peří černobíle podélně pruhované. Nedospělí jedinci jsou menšího vzrůstu a zbarvení je tmavší.
Poznámka: Emu hnědý je loven pro maso, jeho chovy se objevují i u nás. Tuk se používá k léčebným účelům již stovky let zejména na snížení cholesterolu, léčbu alergií, prevenci strií a léčbu bolestí hlavy.
Fotografováno ve dnech 2. 10. 2023 (Česko, Zoologická zahrada hl. m. Prahy) a 2. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park).