Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Scincidae
Syn.: Egernia whitii (Lacépède, 1804); Hinulia whitii (Lacépède, 1804); Liopholis coplandi Wells et Wellington, 1985; Liopholis moniligera (Duméril et Bibron, 1839); Lygosoma moniligera Duméril et Bibron; Scincus compressicauda Quoy et Gaimard, 1824; Scincus leuwinensis Duméril et Bibron; Scincus ocellatus Duméril et Bibron; Scincus whitii Lacépède, 1804; Tiliqua leucopsis Gray, 1838
Anglická jména: White’s rock skink
Rozšíření: Druh jihovýchodní Austrálie a Tasmánie. Na pevnině se vyskytuje v oblasti od jihovýchodního Queenslandu přes Nový Jižní Wales po Victorii, zasahuje i na Klokaní ostrov a ostrovy u Eyrova poloostrova a Spencerova zálivu v Jižní Austrálii. Izolovaná subpopulace žije v Národním parku Mutawintji v západní části Nového Jižního Walesu. Vyskytuje se také v severní a východní části Tasmánie a na ostrovech v Bassově průlivu.
Způsob života: Obývá suché sklerofytní lesy, vřesoviště se skalními výchozy a oblasti pobřežních dun s křovinami, od hladiny moře stoupá do nadmořské výšky okolo 1200 m. Preferuje minimálně narušovaná stanoviště.
Je všežravý, pojídá hmyz i rostlinnou potravu.
Je to polygynní druh. Žije v malých, někdy dočasných rodinných skupinách s jedním samcem a několika samicemi. Samice se občas páří s protějšky mimo skupinu. Je teritoriální, agresivní a surově útočí na jiné scinky. Dospělí jedinci někdy pojídají mláďata soupeře. Hloubí složité tunely pod zemí s dobře zakrytými vchody, aby se vyhnul predátorům.
Je živorodý. Samice se páří v září nebo v říjnu. Na přelomu ledna a února rodí 2–4 mláďata. Potomci jsou od začátku mezi sebou vysoce útoční a soupeří spolu. Pod ochranou své rodiny zůstanou, dokud nedosáhnou přibližně poloviční velikosti dospělce. Potom musí skupinu opustit.
Popis: Podsaditý, pomalu rostoucí ještěr, dosahuje délky těla 25 cm, z čehož na ocas připadá asi 16 cm. Samci bývají větší a kořen ocasu je silnější. Ošupení je hladké. Hlava a ocas jsou hnědé, bez vzorování. Většina exemplářů má na obou stranách rtů černé pruhy, které se táhnou od bělavě lemovaného oka až po náhodné skvrny na spodní části brady. Zbarvení je variabilní, pohybuje se od šedé až po hnědou. Na zádech je pět pruhů, prostřední je sytě hnědý, paralelní po stranách jsou černé s bílými nápadnými skvrnami. Další dva jsou šedohnědé. Boky těla jsou černobíle vzorované. Vzorované jsou i končetiny s 5 dlouhými úzkými prsty. Některé populace vzor na zádech nevykazují. Ocas je na průřezu kulatý, lehce lámavý, ale rychle dorůstá.
Poznámka: John White (1756–1832), po němž je druh pojmenován, byl irský námořnický důstojník, chirurg a amatérský přírodovědec.
Fotografováno ve dnech 24. 11. a 2. 12. 2023 (Austrálie, Tasmania, Tasman Peninsula, Cape Hauy a Narawntapu National Park).