Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Psittaciformes, Psittacidae
Syn.: Platycerus eximius (Shaw, 1792); Psittacus eximius Shaw, 1792
Česká jména: rosela pestrá
Anglická jména: Eastern rosella
Rozšíření: Endemit východní a jihovýchodní Austrálie, jehož areál se táhne od jihovýchodního Queenslandu přes Nový Jižní Wales, Victorii až do Jižní Austrálie. Vyskytuje se také na Tasmánii a příležitostně na ostrově King Island. Byl zavlečen na Nový Zéland.
Jsou rozlišovány tři poddruhy. Nominátní se vyskytuje v oblasti od Nového Jižního Walesu po jihovýchod Jižní Austrálie. Platycercus eximius subsp. elecica se nachází od jihovýchodního Queenslandu až po severovýchod Nového Jižního Walesu. Poddruh Platycercus eximius subsp. diemenensis, zachycený na našich fotografiích, žije ve východní části Tasmánie.
Způsob života: Obývá travnaté oblasti s křovinami a vysokými stromy, savanu, porosty podél vodních toků, křoviny, zemědělsky obhospodařovanou krajinu, městské parky, plantáže, sady a zahrady. Vyhýbá se hustým lesům a vysokohorským oblastem.
V průběhu dne, kdy teploty šplhají vysoko, odpočívá ve stínu stromů. Nocuje na vysokých stromech, před západem slunce sedí na koncích větví a pozoruje okolí. Nejaktivnější je ráno a v podvečer, kdy hledá potravu. Krmí se často ve společnosti rosely Pennantovy (Platycercus elegans) nebo papouška zpěvavého (Psephotus haematonotus), ale nikdy s nimi netvoří organizovaná smíšená hejna. Živí se semeny trav, keřů, blahovičníků a kapinic. Konzumuje také bobule, oštipuje květy, listy a pupeny. V letním období pojídá některé druhy hmyzu, jejich larvy a vajíčka.
Je monogamní, tvoří celoživotní pár. Hnízdí často v dutině kmene nebo na větvích blahovičníků, ve stromovém termitišti, padlém kmeni. Umístění hnízda si vybírá samice. Dno je vystláno pilinami nebo drobnými dřevěnými hoblinami. Samice snáší 4–6(–9) vajec, která inkubuje sama po dobu 19–22 dnů. Partner se o ní stará. Mláďata krmí oba dospělí. Potomci opouštějí dutinu ve věku přibližně 30 dní. Další 3–4 týdny se o ně rodiče starají a přikrmují je.
Popis: Středně velký pestře zbarvený papoušek, dosahuje délky 29–33 cm a hmotnosti 90–120 g. Hlava, krk a prsa jsou sytě červené. Duhovka oka je tmavě hnědá. Zobák je světle šedý, u zobáku je velká bílá lícní skvrna. Žlutě zbarvené břicho přechází do žlutavě zeleného nádechu. Černé peří na hřbetě a lopatkách je zelenožlutě lemované. Ohbí křídla je tmavě modré. Ocasní pera jsou zelená s modrým lemováním, spodní krovky ocasní jsou červené. Záď je světle zelená. Nohy jsou šedé.
Samice se podobá svému partnerovi, ale červeň na její hlavě a hrudníku je méně nápadná. Spodní strana křídel má tenký bledý pruh.
U poddruhu Platycercus eximius subsp. diemenensis, který je zachycen na těchto fotografiích, je hlava a hruď vyvinutější a bílá licní skvrna je větší.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2016) klasifikuje roselu pestrou z hlediska ohrožení jako druh méně dotčený (LC). Je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES, je uveden v příloze II.
Poznámka: Nejčastěji chovaný druh rosely v zajetí, je vhodný i pro začátečníky. Je odolný vůči zimě a může pobývat v celoroční venkovní voliéře.
Fotografováno dne 7. 12. 2023 (Austrálie, Tasmania, Hobart).