Syn.: Sequoia glyptostroboides (Hu et W. C. Cheng) Weide
Čeleď: Cupressaceae Bartl. – cypřišovité
Rozšíření: Tento druh byl objeven v roce 1941 na poměrně malém území v jihovýchodní Asii, konkrétně ve střední Číně (na hranici provincie S’-čchuan a Chu-pej). O několik let později byla ztotožněna s již dříve známým fosilním druhem Metasequoia disticha, který byl objeven ve 30. letech minulého století. Od té doby byla introdukována do mnoha států světa a k nám se dostala kolem roku 1949. Metasekvoje čínská je pozoruhodným reliktem, jediným recentním druhem rodu, jenž měl bohaté rozšíření na konci druhohor a ve třetihorách – jeho fosílie byla nalezena až na Špicberkách.
Ekologie: Ve svém původním areálu roste na vlhkých místech v nadmořských výškách kolem 700–1350 m. Metasekvoje je velmi světlomilná, snese jen boční zástin. Vyžaduje dostatek půdní vlhkosti.
Popis: Jedná se o opadavý strom kuželovitého vzrůstu, který bývá až 15 m vysoký (v Číně dorůstá výšek až 35 m). Má červenohnědou borku, která se vertikálně odlupuje v tenkých pruzích a vejcovité vstřícné pupeny. Opadavé vstřícné jehlice mají modrozelenou barvu, jsou zploštělé a dvouřadé. Charakteristické jsou tím, že jsou poměrně měkké a mají vyniklou střední žilku. Samčí žluté a samičí zelenkavé šištice se objevují na jaře na mladých větévkách. Šišky jsou 2–2,5 cm velké, bývají dlouze stopkaté a nerozpadají se.
Poznámka: V mládí se vyznačuje neobyčejně rychlým růstem (zejména na vlhkých stanovištích), její roční výškový přírůst je u nahosemenných nejrychlejší. V USA se pěstuje jako jeden ze zdrojů surovin na výrobu papíru.
Fotografovaly Věra Jašková, dne 29. 5. 2008 (Zoologická zahrada Zlín-Lešná), a Naďa Gutzerová, dne 24. 4. 2013 (Chrast u Chrudimi).