Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Charadriiformes, Recurvirostridae
Syn.: Recurvirostra leucocephala Vieillot, 1816
Česká jména: pisila australská
Anglická jména: Banded stilt
Rozšíření: Monotypický druh, jehož areál se nachází zejména na jihozápadě Západní Austrálie, v Jižní Austrálii a v Novém Jižním Walesu.
Způsob života: Obývá trvalá a sezonní slaná, brakická nebo alkalická jezera, brakické laguny a zálivy, ústí řek, slané bažiny a solné pánve. Rozmnožuje se pouze u velkých vnitrozemských jezer, která jsou dočasně zaplavována. Pobřežní oblasti navštěvuje, když jsou vnitrozemská stanoviště vyschlá.
Živí se širokou škálou malých korýšů, stejně jako vodním hmyzem, měkkýši, rybami a drobnými vodními rostlinami. Dobře plave.
Hnízdí ve velkých koloniích. Hnízdo je vyškrabaná jamka na zemi. Samice snáší 3–4 vejce, která inkubují oba partneři 19–21 dní. Na těle vylíhlých mláďat je husté bílé chmýří. Jsou prekociální a pohybují se v malých kolektivních jeslích za dozoru dospělých opeřenců. Vzletní jsou po 50 dnech od vylíhnutí.
Mezi přirozené predátory mláďat patří orel klínoocasý (Aquila audax), krkavec australský (Corvus coronoides) nebo luňák hnědý (Milvus migrans).
Popis: Bahňák s jehlicovitým zobákem, dosahuje délky 45–53 cm, rozpětí křídel 55–68 cm a hmotnosti 220–260 g. Opeření je převážně bílé. Na hrudi je široký kaštanový pás sahající až k černé linii podél břicha. Vrchní část křídel je převážně hnědavě černá, za letu je vidět široký bílý křídelní lem. Černý zobák je tenký s málo znatelným zakřivením. Dlouhé nohy jsou růžové. Obě pohlaví jsou stejně zbarvená. V chovném opeření vypadá prsní pruh menší kvůli bílým a hnědým špičkám peří.
U mladých a nezralých jedinců chybí prsní pruh, nohy jsou světlejší, zobák rovnější.
Fotografováno dne 10. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Coorong National Park).