Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Aegithalidae
Syn.: Parus caudatus Linnaeus, 1758
Česká jména: mlynařík dlouhoocasý, sýkora mlynařík
Anglická jména: Long-tailed tit, Long-tailed bushtit
Rozšíření: Eurasijský druh, jehož areál se táhne od Pyrenejského poloostrova, Britských ostrovů a Skandinávie přes střední a východní Evropu, Malou Asii a Kavkaz až na Sibiř a na ruský Dálný východ, do východní Číny a Japonska. Na rozsáhlém území je rozlišováno téměř dvacet poddruhů.
Způsob života: Obývá opadavé nebo smíšené lesy s keřovým podrostem, jejich okraje, zarostlé břehy řek, křovinatá vřesoviště s rozptýlenými stromy, příměstské parky a staré zahrady.
Je všežravý, sbírá drobné pavouky hmyz a jeho larvy z větviček, poupat nebo listů. Obratně poletuje v korunách stromů a při krmení často visí hlavou dolů. Pojídá také semena, mízu a v zimě navštěvuje krmítka.
Je velmi družný, žije a krmí se v malých hejnech, které zahrnují několik dospělých a mláďata z předchozí sezóny, které pomáhají při výchově vylíhlých ptáčat. Své území brání proti jiným skupinám. Období rozmnožování závisí na geografické poloze. Pár se vytváří na konci zimy nebo brzy na jaře. Obě pohlaví staví velké kulovité hnízdo s postranním vchodem z lišejníku, mechu, lýka, kousků kůry a pavučin na stromě nebo v trnitém keři, asi tři metry nad zemí. Vystlané je peřím. Samice snáší jednou ročně 6–12 vajec, která inkubují oba partneři po dobu 14–18 dní. Mláďata krmí a vychovávají oba rodiče za pomoci ostatních členů skupiny. Potomci opouštějí hnízdo po 15–18 dnech, na rodičích a pomocnících jsou závislí další dva týdny.
Popis: Malý pěvec s kulatým tělem a dlouhým ocáskem, dosahuje délky 13–15 cm, rozpětí křídel 16–19 cm a hmotnosti 7–10 g. Hlava je bílá, duhovka oka je načernalá, kratičký zobák je načernalý. Hřbet je černý. Letky jsou tmavě hnědé nebo načernalé, s terciálními a sekundárními částmi převážně bílými. Dlouhý stupňovitý ocas o délce 7–9 cm je černý s bílým vnějším peřím. Spodní část je bílá. Křídla, kostřec a břicho jsou narůžovělé. Nohy jsou načernalé. Obě pohlaví jsou si podobná.
Poznámka: V České republice žije jak nominátní poddruh, tak poddruh Aegithalos caudatus subsp. europeus s černými pruhy na hlavě.
Fotografováno ve dnech 21. 8. 2019, 16. 8. 2020 a 21. 1. 2021 (Česko, Čechy, Praha, PR V Pískovně, Kolín a Úvaly).