Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Casuariiformes, Casuariidae
Syn.: Casuarius casurius (Linnaeus, 1758); Struthio casuarius Linnaeus, 1758
Česká jména: kasuár přílbový
Anglická jména: Southern cassowary
Rozšíření: Areál kasuára přílbového se nachází na západě, jihu a východě Nové Guineje, na indonéském souostroví Aru a ostrově Seram, rovněž na severu australského Queenslandu. V Queenslandu žijí tři subpopulace, jižní a největší se pohybuje severně od Townsville, další dvě populace se vyskytují severněji na Yorském poloostrově.
Způsob života: Žije skrytým způsobem života v tropických deštných lesích a savanách.
Živí se převážně spadanými plody, polyká je celé. Někdy pojídá bobule z nízkých větví stromů nebo z keřů. Konzumuje také bezobratlé, drobné obratlovce a občas i mršinu. Je velmi plachý, obvykle rychle zmizí v hustém porostu, jakmile se přiblíží vetřelec. Nejaktivnější je časně ráno a pozdě odpoledne, přes den odpočívá.
Mimo období rozmnožování žije samotářsky, své území hájí po celý rok. V době hnízdění (od června do října) se stává agresivním, hlavně v přítomnosti kuřat. Před útokem předvádí výhružné postoje. V případě nutnosti se urputně brání kopáním, dlouhý vnitřní dráp na nohou může protivníka smrtelně zranit. Silné nohy a prsty mu umožňují rychle běhat, dokáže také plavat a překonávat vodní toky.
Samice se páří s několika samci. Hnízdo je mělká plocha z klacíků, listů a trsů trávy mezi křovinami, kam je obtížné proniknout. Samice snáší 3–4(–6) vajec. Potom snůšku opouští, aby se pářila s dalšími partnery. Snesená vejce zahřívá samec přibližně 54–56 dní. Plně vyvinutá mláďata se líhnou v pruhovaném šatu. Otec sám krmí a odchovává mláďata po dobu devíti měsíců.
Pohlavně dospívá ve třech letech. V přírodě se dožívá 12–19 let, v zajetí žije 18–40 roků.
Popis: Velký nelétavý opeřenec se zakrnělými křídly, dosahuje délky 130–170 cm a hmotnosti 29–58 kg. Na celém těle je lesklé černé peří. Holá kůže na hlavě je v horní části světle modrá, na tvářích a po stranách je tmavší a jasnější. Na temeni hlavy je šedohnědý přilbovitý výrůstek vyplněný houbovitou hmotou. Silný načernalý zobák je relativně krátký a mírně zakřivený směrem dolů. Duhovka oka je světle hnědá. Okolo oka je světlý modrý kroužek. Na zátylku a zadní části krku je holá červená kůže. Z brady visí dva červené laloky. Jejich délka se u každého jedince liší, u obou pohlaví mohou měnit barvu v závislosti na náladě a okamžiku. Na konci zakrnělých křídel jsou rohovinové ostny, které pomáhají při prorážení husté vegetace. U ocasu chybí ocasní pera. Šedé robustní nohy jsou opatřené třemi prsty se silnými drápy. U vnitřního prstu je dráp ve tvaru dýky dlouhý až deset centimetrů.
Samec je menší, jeho váha se pohybuje mezi 29–34 kg. Větší samice je jasněji zbarvená a její přilba je mohutnější. Mladí jedinci jsou světle hnědí. Holé části jsou matnější než u dospělých a přilba je velmi malá. Duhovka oka je tmavě hnědá.
Fotografováno dne 13. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Etty Bay).