Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Diprotodontia, Petauridae
Česká jména: vakoveverka páskovaná, possum páskovaný
Anglická jména: Striped possum
Rozšíření: Druh nočního vačnatce, který se vyskytuje na Nové Guineji, na sousedních indonéských ostrovech Waigeo, Yapen a na Aruských ostrovech, také v Austrálii v oblasti tropických lesů v severovýchodním Queenslandu, od východního pobřeží Yorského poloostrova na severu po Národní park Paluma Range na jihu.
Jsou rozlišovány čtyři poddruhy, na našich fotografiích je zachycen poddruh Dactylopsila trivirgata subsp. picata.
Způsob života: Obývá téměř výhradně nížinné a horské tropické deštné lesy, někdy i světlé lesy s blahovičníky a kajeputy.
Noční stromový hmyzožravec, který tráví až devět hodin hledáním potravy na stromech a padlých tlejících kmenech. Nejčastěji se živí v krytu lesa, na otevřených prostranstvích je díky svému černobílému zbarvení nenápadný. Tento mimořádně hbitý živočich je neobyčejně hlučný – šustí mezi listy, škrábe, funí a mlaská. Živí se především mravenci a termity, larvami můr a dřevokazného hmyzu. Pomocí předních tlapek rychle klepe na dřevo, aby vyhledal larvy, které vytahuje pomocí velkého hákovitého drápu na předním čtvrtém prstu a prostřednictví dlouhého jazyka ze štěrbin v kůře. Jídelníček si zpestřuje pylem, nektarem, květy, mízou a ovocem.
Přes den pobývá v hnízdech ze suchých listů umístěných v dutinách stromů nebo v epifytech. Využívá řadu brlohů, které jsou rozmístěny po celém jeho domovském areálu. Dospělý samec žije osaměle, s výjimkou období rozmnožování, které závisí na geografické poloze. V Austrálii se obvykle páří od února do srpna. Samci se navzájem pronásledují a při blízkém kontaktu vydávají hrozivé chraplavé zvuky. Březí samice rodí 1–2 mláďata, která sají mléko ve vaku se dvěma struky. Po odstavení je nosí na zádech.
Při napadení vydává silný štiplavý zápach z análních žlázek. Mezi přirozené predátory patří krajty ametystové (Morelia amethistina).
Ve volné přírodě se dožívá pěti, v zajetí devíti let.
Popis: Drobný černobílý vačnatec, dosahuje délky těla 24–28 cm, ocasu 31–35 cm a hmotnosti 245–400 g. Středně velká vakoveverka s podlouhlým tělem se vyznačuje třemi podélnými černými pruhy. Střední pruh probíhá od přední části hlavy ke špičce ocasu, zatímco postranní pruhy začínají u tlamy a směřují přes oči a uši k zádi a taky na končetiny. Duhovka oka je hnědočerná. Ušní boltce jsou zakulacené. Na konci dlouhého huňatého ocasu je bílá špička. Tlapky s dlouhými prsty jsou opatřeny silnými drápy. Čtvrtý, který je téměř dvakrát delší, používá k vyhledávání hmyzu na větvích. U dospělců jsou pozvolnější přechody mezi černými a bílými znaky, neboť bílá srst s věkem šediví.
Fotografováno dne 23. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Crater Lakes National Park, Lake Eacham Caravan Park).