Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Meliphagidae
Syn.: Ptilotis lewinii Swainson, 1837
Česká jména: medosavka jasnohlavá
Anglická jména: Lewin’s honeyeater
Rozšíření: Východoaustralský endemit, jehož areál se nachází na východním pobřeží kontinentu – od Yorského poloostrova v Queenslandu přes Nový Jižní Wales po okolí Melbourne ve Victorii.
Způsob života: Obývá deštné a vlhké sklerofytní lesy, křovinaté porosty, zemědělskou krajinu, venkovské zahrady i městské oblasti.
Žije osaměle nebo v malých skupinách. Živí se vysoko v korunách stromů nektarem, bobulemi a hmyzem. Agresivně brání krmné a hnízdní území.
Rozmnožuje se od srpna do ledna. Miskovité hnízdo staví ve vidlicí větví v keři nebo na stromě z proužků kůry, trávy a stébel, zpevněné pavučinami a vystlané měkkými materiály. Samice snáší 2–3 vejce, která jsou inkubována přibližně 14 dnů. Mláďata opouštějí hnízdo dva týdny po vylíhnutí.
Popis: Pěvec z čeledi kystráčkovitých, dosahuje délky 20–22 cm a hmotnosti 28–39 g. Charakteristická je světle žlutá lícní skvrna, často ve tvaru půlměsíce. Zobák je černý. Duhovka oka je tmavě šedá. Svrchní části jsou olivově zelenošedé, spodní je olivově šedá. Za letu jsou viditelné světle žluté okraje letek. Nohy jsou hnědé.
Obě pohlaví jsou identická. Mladí jedinci se podobají dospělým, ale duhovka oka je hnědá.
Poznámka: John William Lewin (1770–1819), po kterém je pojmenován, byl přírodovědec a výtvarník anglického původu.
Fotografováno dne 22. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Hasties Swamp National Park).