Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Pythonidae
Syn.: Katrinus fuscus subsp. jackyae Hoser, 2003; Liasis cornwallisius Günther, 1879; Morelia fusca (Peters, 1873); Nardoa crassa Macleay, 1886
Česká jména: krajta hnědá
Anglická jména: Brown water python, Water python
Rozšíření: Krajta hnědá se vyskytuje v severní Austrálii (od západoaustralského regionu Kimberley přes sever Severního teritoria a queenslandský Yorský poloostrov na jih přibližně po pobřežní město Bowen), na ostrovech v Torresově průlivu a v indonéské i papuánské části Nové Guineje.
Způsob života: Objevuje se v blízkosti sladkovodních bažin, jezer, lagun, na březích potoků a řek, v okolí napajedel.
Aktivní je převážně za soumraku a v noci, během dne hledá úkryt v dutých kmenech, v doupatech na břehu a ve vegetaci. V chladnějším období se vyhřívá na větvích nebo kamenech v blízkosti vody, v které při vyrušení hledá útočiště. Je nejen dobrý plavec, ale i zdatný lezec a lehce se pohybuje po větvích.
Živí se zejména malými savci, včetně krys, kaloňů a bandikutů, také rybami, obojživelníky, mladými krokodýly, hady a ještěrkami.
K páření dochází uprostřed období sucha. Po měsíci březosti klade samice 6–23 vajec do opuštěných nor nebo do dutiny stromu. Mláďata se líhnou na začátku období dešťů po 57–61 dnech inkubace. Každé hádě je asi 30 cm dlouhé a je soběstačné.
Popis: Nejedovatý had, dosahuje v dospělosti délky 2–3 m. Hlava je poměrně dlouhá, širší než krk. Hrdlo je bělavé. Rty jsou světle šedé nebo žlutavé. Zbarvení vrchní části je olivově hnědé až černohnědé. Břicho je matně až jasně žluté. Ventrální část ocasu je tmavá, v ostrém kontrastu s břichem.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2018) klasifikuje krajtu hnědou jako druh méně dotčený (LC), je chráněna mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Fotografováno dne 18. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Cape Tribulation, Daintree Discovery Centre).