Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Rhipiduridae
Česká jména: pávík proužkoprsý
Anglická jména: Northern fantail
Rozšíření: Pávík proužkoprsý (Rhipidura rufiventris) se vyskytuje v Indonésii, na Východním Timoru, Papui-Nové Guineji, na Bismarckově souostroví a v severní Austrálii.
Je rozlišováno až dvacet poddruhů. Poddruh Rhipidura rufiventris subsp. isura žije v Austrálii – od západoaustralského regionu Kimberley přes sever Severního teritoria a queenslandský Yorský poloostrov až po ústí řeky Burdekin v blízkosti města Townsville.
Způsob života: Obývá různá stanoviště, suché a deštné lesy, křoviny, porosty mangrove, bažiny, houštiny podél řek, potoků a jezer, zemědělsky obdělávanou krajinu.
Živí se hmyzem, který loví většinou v letu. Žije samotářsky nebo v párech.
Doba rozmnožování závisí na geografické poloze, většinou začíná na přelomu období sucha a dešťů. Miskovité hnízdo z proužků kůry, ze stébel trávy, kořínků, zpevněné pavučinami, staví obě pohlaví v keři nebo na stromě. Samice snáší 1–3 vejce, která inkubují oba partneři přibližně dva týdny. Mláďata krmí oba rodiče hmyzem.
Popis: Malý pěvec dosahující délky 17–19 cm a hmotnosti 9–15 g. Poměrně malý zobák je tmavě šedý až černý, na konci horní čelisti je háček. Duhovka oka je tmavě hnědá. Hlava je tmavě šedá, nad okem se táhne bělavý pásek. Svrchní strana těla je tmavě šedohnědá. Peří na letkách je na koncích bíle olemované. Hrdlo je bělavé. Hruď je šedohnědá s bělavými svislými proužky, břicho je světle oranžové. Na spodní straně dlouhého ocasu je široký bílý pruh. Nohy jsou šedivé.
U mladých jedinců je svrchní strana hnědá a hruď s proužky je také hnědavá.
U jednotlivých poddruhů se pohybuje zbarvení vrchní části a hrudi od šedé, šedočerné, šedohnědé až po černou, intenzitou proužkování na hrudi a zabarvením břicha od bělavého až po oranžovohnědý odstín.
Fotografováno dne 27. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Nitmiluk National Park, okolí Edith Falls).