Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Charadriiformes, Recurvirostridae
Česká jména: tenkozobec opačný
Anglická jména: Pied avocet
Rozšíření: Tenkozobec opačný se vyskytuje v Eurasii a Africe – výskyt v Evropě je roztroušený (od Velké Británie, Nizozemska a Dánska přes Středozemí na východ), souvisleji se pak objevuje v oblasti táhnoucí se od Černého a Kaspického moře přes Kazachstán až do severní Číny. Dále se nachází v jižní a východní Africe (od Jihoafrické republiky přes Botswanu, jižní Angolu, Zambii a Tanzanii až po Etiopii).
Severnější populace jsou stěhovavé. Zimuje v oblasti od západní Evropy a Afriky přes Blízký východ až po severozápadní Indii a jihovýchodní Čínu.
V České republice v malém počtu hnízdí a nepravidelně tu protahuje.
Způsob života: Obývá jezera, laguny a ústí řek. Rozmnožuje v otevřených oblastech s brakickou nebo slanou vodou a krátkou vegetací. Mimo období rozmnožování navštěvuje mokřiny. Létá rychlými údery křídel s nohama táhnoucími se za tělem, zatímco krk a hlava jsou nataženy dopředu. V zimě vytváří velká a hustá hejna.
Živí se převážně hmyzem a jeho larvami, drobnými měkkýši, korýši, červy, malými rybkami a částmi rostlin. Při hledání potravy se naklání dopředu a pohybuje mírně rozevřeným zobákem ve vodě či v bahně do stran, případně plave a panáčkuje jako kachna.
Období rozmnožování závisí na geografické poloze. Páření předchází náročné námluvy. Během období rozmnožování je ostražitý a agresivní, pokud se vetřelec přiblíží k hnízdišti. Hnízdí v rozvolněných koloniích. Hnízdo je vyhrabaná jamka na holé zemi mezi nízkou vegetací, vystlaná stébly trávy. Samice snáší 3–4(–5) vajec, která inkubují oba partneři po dobu 23–25 dnů. Mláďata jsou plně vyvinutá, oděná v prachovém stříbrošedém peří se žlutohnědými skvrnami. Vzletná jsou po 35–42 dnech od vylíhnutí. Pohlavně dospívá ve 2–3 letech.
Dožívá se 10–15 let.
Popis: Elegantní brodivý pták z čeledi tenkozobcovitých, dosahuje délky 42–46 cm, rozpětí křídel 67–77 cm a hmotnosti 225–400 g. Černobílé opeření je u obou pohlaví podobné. Jedinečný tenký a nahoru zahnutý zobák je černý, u samce 8,2–9,3 cm dlouhý, u samice 7,2–8,5 cm. Duhovka oka je tmavě hnědá. Na hlavě až pod oči, na zátylku a na horní části šíje je černě zbarvený. Brada, hrdlo, přední část krku a tváře jsou bílé. Spodní část je bílá. Na každé straně hřbetu je zakřivený černý pruh. Na křídlech je černý pás a černé špičky křídel jsou u samců větší. Dlouhé nohy jsou světle modrošedé.
Mladý jedinec je matnější, černé části jsou zbarveny dohněda, zatímco na bílé svrchní části jsou žlutohnědé nebo šedohnědé skvrny.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu České republiky je uveden v kategorii kriticky ohrožených druhů (CR), Červený seznam IUCN (2021) jej klasifikuje jako druh z hlediska ohrožení méně dotčený (LC).
Fotografováno dne 17. 4. 2025 (Španělsko, Baleárské ostrovy, Mallorca, Parc Natural de s’Albufera).