Syn.: Agaricus ulmarius Bull., Agaricus ulmarius Bull. var. ulmarius, Dendrosarcus ulmarius (Bull.) Kuntze, Lyophyllum ulmarium (Bull.) Kühner, Micromphale ulmarium (Bull.) Murrill, Pleuropus ulmarius (Bull.) Gray, Pleuropus ulmarius (Bull.) Gray, Pleurotus pantoleucus sensu auct. brit., Pleurotus ulmarius (Bull.) P. Kumm.
Čeleď: Tricholomataceae R. Heim ex Pouzar – čirůvkovité
Rozšíření: Vyskytuje se v Evropě a svým výskytem sleduje rozšíření jilmu, ev. jírovce.
Ekologie: Roste roztroušeně až velmi vzácně na tvrdších listnáčích, hlavně jilmu, javoru a jírovce. Plodnice nejsou snadno nalezitelné, jelikož rostou jednotlivě nebo v menších trsech ve vyšších partiích stromů. Hlavním růstovým obdobím je léto, v teplejších oblastech i podzim.
Popis: Klobouk je polokulovitý, sklenutý až rozložitý, o průměru do 30 cm. Pokožka je hladká, matná, hnědavá až šedá s charakteristickými ostře ohraničenými skvrnami tmavších odstínů (obecný znak rodu). Lupeny jsou bílé, později žlutavé s od výtrusného prachu hnědavým ostřím. Třeň je mohutný, válcovitý, proměnlivé výšky, na povrchu jemně plstnatý. Může být i rýhovaný. Dužnina je tuhá a bílá, vůně nakyslá (dřevitá).
Záměny: Zejména za různé druhy hlív, eventuálně pařezníků.
Využití: Nejedlá houba, využitelná v lékařství na léčbu onkologických onemocnění.
Fotografováno dne 2. 12. 2006 (Děčín).