Syn.: Clavaria herculeana Lightf., Clavaria pistillaris L.
Čeleď: Clavariadelphaceae Corner – kyjovité
Rozšíření: Vyskytuje se v celém mírném pásmu Evropy.
Ekologie: Roste nepříliš hojně od srpna do října jednotlivě nebo v menších skupinkách pod listnatými stromy, zejména buky a habry. Jeho výskyt je vázaný spíše na teplejší klima jižních svahů mezo- a termofytika.
Popis: Plodnice je jednoduchá, kyjovitá, maximální výška se udává 30 cm, nejčastěji však jen kolem 12 cm, průměr plodnice v nejširším místě je 2–7 cm, často se však vyskytují různé deformity jako zploštění, srůsty několika plodnic apod. Barva plodnice je okrová až narezlá, později šedavá. Při otlačení tmavne do hnědočervené až vínové. Pokožka je zprvu sametová, podélně zvrásněná, později šupinkatá a drsná. Hymenium (výtrusotvorná tkáň) se nachází po celém povrchu. Chuť je výrazně hořká (u hodně mladých plodnic jen lehce). Vůně jemná, houbově dřevitá.
Záměny: Podobný je kyj jazýčkovitý (Clavariadelphus ligula) a kyj uťatý (Clavariadelphus truncatus). Hodně staré plodnice mohou připomínat i dřevnatou mnohotvárnou (Xylaria polymorpha) nebo dlouhonohou (Xylaria longipes).
Poznámka: Kyj Herkulův je nejedlá houba, ačkoliv mladé plodnice se někdy konzumovat dají. Jelikož je náročný na prostředí, ve kterém roste, tj. nezatíženém znečištěním a blízkém klimaxu nebo přímo v něm, jde o poměrně hodnotný bioindikační druh.
Fotografováno dne 31. 10. 2007 (Česko, Stráž nad Ohří).