Syn.: Camptothecium nitens (Hedw.) Schimp., Homalothecium nitens (Hedw.) H. Rob., Homalothecium trichodes (Lindb.) Boros
Čeleď: Amblystegiaceae G. Roth – rokýtkovité
Rozšíření: Evropa (především severní, západní a střední), Kavkaz, Sibiř, Dálný východ, Grónsko, Severní Amerika. V ČR roztroušeně po celém území (známo asi 80 lokalit), hojněji na Českomoravské vysočině, Drahanské vrchovině a ve Slezsku, ale i v Čechách (např. Třeboňsko, Českobudějovicko, Domažlicko, Plzeňsko, Slavkovský les, Českolipsko, Český ráj), od nížin ( 200 m n. m.) až do supramontánních poloh (zhruba 1200 m n. m.), s převahou výskytu ve středních polohách. V současné době na ústupu v souvislosti se snižováním počtu vhodných stanovišť melioracemi.
Ekologie: Druh vlhkých až velmi vlhkých stanovišť, roste na okrajích rašelinišť a vlhkých rašelinných i slatinných loukách. Nejčastěji však na půdách bohatých uhličitanem vápenatým, ve společenstvech ze svazu Caricion davallianae.
Popis: Rostliny mohutné, až 15 cm vysoké, tvořící porosty žlutozelené až zlatavě hnědé barvy. Rostou v sevřených porostech nebo i jen jednotlivě rostoucí rostliny v ostatní vegetaci, lodyhy nápadně hustě hnědě vlášenité. Hnědavé vlášení prosvítá mezi listy a vybíhá po lodyze často až téměř pod vrchol rostlin, často se nachází též při bázích větví; rhizoidy mohou vyrůstat i na hřbetní straně žebra listů i z buněk při jejich bázích. Listy asi 2–4 mm dlouhé, vždy přímé, nikdy srpovité. Buňky dlouze čárkovité, mírně prohnuté, asi 45–90 µm dlouhé a 4,5–6 µm široké (zpravidla 10–20× delší šířky), buněčné stěny poměrně silné, dosti často téměř stejné šíře jako buněčné lumen. Dvoudomý druh. Sporofyt vzácný (především historické sběry). Štět asi 2–4 mm dlouhý.
Záměny: V terénu snadno poznatelný a nezaměnitelný druh díky mohutnému hnědému vlášení a rýhovaným listům. Na druhé straně poměrně variabilní druh; řada znaků může odrážet vlhkostní poměry na daném stanovišti.
Ohrožení a ochrana: Druh blízký ohrožení.
Poznámka: Vědecké jméno rodu vzniklo složením slov tomentum – vlášení a Hypnum – jméno rodu (česky rokyt), které bylo v 19. století používáno pro většinu bokoplodých mechů. Proto se zvláště ve starší literatuře píše toho rodové jméno s H uprostřed (Tomenthypnum).
Fotografováno dne 21. 7. 2009 (u obce Hluboká na Vysočině).